Урып-җыю кампаниясенә старт

2024 елның 23 июле, сишәмбе

Алексеевск районында урып-җыю эшләре башланды.
Узган атнада ук комбайннар парады үткәрелде, анда авыл хуҗалыгы техникасының мөһим чорга әзерлеген тикшерделәр. Ул вакытта бөртеклеләрнең дымлылыгы якынча 17% тәшкил иткән, ә бүген ул 14% ка кадәр кимегән. Бу бөртекнең тулысынча өлгерүе турында сөйли. Шулай ук ашлык саклагычларның яңа ашлык кабул итүгә әзерлеге тикшерелде
уңыш-алар да тулысынча әзер.Күп кенә предприятиеләрдә механизаторлар һәм комбайнчылар өчен бүләкләү чаралары каралган.
Көзге бодайны җыюга беренчеләрдән булып «Алексеевское» ХП чыкты. Аларга уңышны җыеп алырга кирәк булачак.
5340 гектар мәйданда 1150 гектар суктырылган инде. Ашлыкның дымлылыгы — 14%, уңдырышлылык-29 ц / га.
Хуҗалык шулай ук борчак җыюга да кереште. Урып-җыюда 13 комбайн эшли. Ашлыкның дымлылыгы да 14% тәшкил итә, уңдырышлылык — гектардан 20 центнер. Башка авыл хуҗалыгы предприятиеләре әлегә көзге бодай уралар .
Фермер хуҗалыкларыннан урып-җыюга беренчеләрдән булып Сәләхетдинов Р. Т. КФХ һәм Сөниев И. А. КФХ керештеләр.
Күпчелек фермер хуҗалыклары урып-җыюга 25 июльдән соң керешергә планлаштыралар, ул вакытта ашлыкның дымлылыгы якынча 11-13% ка кадәр кимиячәк.
Барлык җыелган бодай районның элеваторларына һәм ашлык саклагычларына китереләчәк. Урып-җыю кампаниясенең уңышы күп очракта процесста катнашучыларның оперативлыгына һәм җайга салынуына бәйле.
Урып-җыю эшләрен вакытында башкару өчен район хуҗалыкларында барлык кирәкле техник ресурслар бар. Быел урып-җыю кампаниясенә 90 ашлык җыю комбайны җәлеп ителәчәк. Һава торышы уңайлы булса, бөртекле һәм сабан культураларын җыю эшләрен 40-45 көндә тәмамлаячаклар.
Авыл хуҗалыгы хезмәткәрләре алдында бөртекле һәм сабан культураларын 45 мең гектарга якын мәйданда суктыру бурычы тора. Аннары көнбагыш җыюга керешәчәкләр.
Районда азык әзерләү эшләре дәвам итә. Беренче чабым төгәлләнде, хуҗалыклар күпьеллык үләннәрне икенче чабуга керештеләр. Бүгенге көнгә авыл хуҗалыгы предприятиеләре тарафыннан 56 мең тонна печән әзерләнгән, бу планнан 59% тәшкил итә, 5,7 мең тонна сенаж — 60%.
Параллель рәвештә парларны эшкәртү дәвам итә. Басуларны көзге бодай чәчүгә әзерлиләр.