Бәйрәм алдыннан

2019 елның 18 октябре, җомга

Якшәмбе көнне юл хуҗалыгы хезмәткәрләре үзләренең һөнәри бәйрәмнәрен билгеләп үтәчәк. «Алексеевскдорстрой» хезмәткәрләренең профессиональлеге Татарстаннан читтә билгеле. Алексеевск районында каты түшәмәләрсез юллар елдан-ел кими бара. Гражданнарның үзара салым программасы ярдәмендә быел предприятие хезмәткәрләре күп авылда юллар салдылар.
Шулай итеп, бәйрәм алдыннан бистәнең Көньяк урамында асфальт юл барлыкка килде. Лев Толстой урамыннан академик Сахаров урамына кадәр 860 метр озынлыктагы һәм  4 метр киңлектәге юл барлыкка килде. Ул район үзәгендә яшәүчеләрнең үзара салым акчасына төзелде, ә аны Евгений Земсков бригадасы эшчеләре төзеде.
Күп балалы рухани Илья Маташов гаиләсе өчен яңа юл - күптән көтелгән вакыйга:
- Безнең микрорайон чагыштырмача яңа, яшь гаиләләр байтак, күпләрнең үз автомобильләре бар, балалар бакчаларга һәм мәктәпләргә йөри. Балаларны көнгә берничә тапкыр өйдән мәктәпкә дә, балалар сәнгать мәктәбенә дә алып барырга туры килә. Балаларның җәяү йөргән вакытлары да була. Иске юл да, әлбәттә, яхшыртуны таләп итә, ул пычрак, чокыр-чакырлы. Хәзер исә яңа, тигез юлдан йөрү бик рәхәт һәм күңелле. «Алексеевскдорстрой» хезмәткәрләренә яхшы эшләре өчен рәхмәт. Без аларны һөнәри бәйрәмнәре белән котлыйбыз. Үзара салым программасына килгәндә, анда, һичшиксез, катнашачакбыз, чөнки безнең Апраксин урамында да яхшы юл барлыкка киләчәгенә өметләнәбез.
Зур  Полянка авыл җирлегендә дә яңа юллар барлыкка килде. Җирлек башлыгы Марина Афанасьева сөйләгәнчә, үзара салым акчасына 200 метр юл полотносына вак  таш  салынган:
- Кр. Баранда «Алексеевскдорстрой» хезмәткәрләре Гагарин урамында 92 метр юлга вак таш түшәделәр. Ә Зур Полянкада без Яңа урам буйлап юл төзеп бетердек. Анда 108 метр озынлыкта вак таш җәелде. Моннан тыш, Үзәк урамнан Бутлеров урамына  ун метр төшү юлы төзелде. Юллар төзүгә  барлыгы 145 мең сум акча җыйдык, ә республика финанславын да исәпкә алып, төзелеш 604 мең сумга төште. Авыл халкына авылны төзекләндерүдә катнашканнары өчен рәхмәт әйтәсе килә. Киләчәктә дә аларның активлыгына ышанам.

Ромоданның Яшьләр урамында да юл барлыкка килде.

• Халык бу юлны күптән көткән иде инде, - ди Ромодан авыл җирлеге башлыгы Ирина Чекалина. - Язын һәм көзен сөт ташу машинасы әлеге урамга күтәрелә алмады, шуңа күрә халыкка сөтне тапшыру өчен үзләренә ташырга туры килде. Ә бу 200 метрга якын. Юл бик начар хәлдә иде,  колеялар аркасында аның буйлап хәтта җәй көне дә йөреп булмый иде. Шуңа күрә яшьләр активистлары урамның борылышына һәм тауга вак таш  салу инициативасы белән чыктылар. Иван Дермеев бригадасы бу бурычны тиз үтәде. Кыска вакыт эчендә планировка ясалды, ком китерелде һәм урамга вак таш җәелде. Авыл халкы «Алексеевскдорстрой» хезмәткәрләренә башкарган эшләре өчен рәхмәт әйтә. Шулай ук төзелешкә ком китерүдә актив катнашкан яшь шофер Игорь Лукояновка да рәхмәт әйтәсе килә. Бу урам бик озын булганлыктан, ни кызганыч, җыелган акча төзелешне ахырынача җиткерергә җитмәде. Биредә яшәүчеләр аңа  вак таш җәюне киләсе елга дәвам иттерергә карар иттеләр. Масловка авылында да үзара салым акчасына проблемалы ике урамга вак таш салынде. Әлеге торак пунктта киләсе елга халыктан җыелган акчага урамнарга вак таш  салу планлаштырыла.