Вәлиуллиннар гаиләсе-кайгыртучанлык, хезмәт һәм талант үрнәге

2024 елның 23 июле, сишәмбе

Гаилә елы
Гаилә елы кысаларында без мәдәниятне саклауга, үстерүгә һәм популярлаштыруга зур өлеш керткән гаиләләр турында сөйләүне дәвам итәбез. Шундый гаиләләрнең берсе-Татарстанның Алексеевск районы Ромодан авылында яшәүче Вәлиуллиннар гаиләсе.
Гаилә башлыгы-Радик Рафикович, ул Алексеевск бистәсендә кирпеч заводында эшли. Аның хатыны Ромодановка урта гомуми белем бирү мәктәбендә пешекче булып эшли. Алар белән бергә әбиләре Вера Алексеевна Владимирова яши.
Вәлиуллиннар гаиләсендә ике искиткеч бала тәрбияләнә. Олы кызлары Алисә Ромодан мәктәбен тәмамлаган һәм югары уку йортына керергә ниятли. Кече уллары Салават башлангыч мәктәптә укый.
Көндәлек мәшәкатьләргә карамастан, Вәлиуллиннар гаиләсе тыныч һәм тыныч яши, балаларны тәрбияләүгә аерым игътибар бирә. Алар аларны кечкенәдән үк хезмәткә һәм тирә-юньдәгеләргә хөрмәт күрсәтергә өйрәтәләр.
Әби белән әни-чын бәйләү осталары. Аларның эшләре даими рәвештә күргәзмәләргә куела, ә Алисә шулай ук бәйләнгән әйберләр ясап, аларның талантын мирас итеп алган. Салават, үз чиратында, әтисеннән үрнәк алып, агач эшенә кызыксыну күрсәтә.
Вәлиуллиннарның балалары үзешчән сәнгатьтә актив катнашалар һәм төрле чараларда чыгыш ясыйлар.
Алисә «Без Бергә» конкурсының зона этабында призер булды һәм Алексеевск шагыйрьләренең шигырь сөйләү конкурсында катнашты.
Ир белән хатын Вәлиуллинар ачык йөзле һәм игелекле булулары белән аерылып торалар. Алар һәрвакыт якыннарына ярдәмгә килергә әзер. Радик Рафикович үзенең ярдәмчеллеге һәм мохтаҗларга ярдәм итәргә әзер булуы белән билгеле.
Мондый тәрбия балаларда чагылыш тапмый кала алмый. Алар ачык йөзле, игътибарлы һәм акыллы булып үсә, ата-аналарының иң яхшы сыйфатларын үзләштерә.
Вәлиуллиннар гаиләсе-бердәмлек, мәхәббәт һәм кайгырту үрнәге. Алар җәмгыятьнең лаеклы әгъзаларын тәрбияләп кенә калмыйлар, авылның иҗтимагый тормышында да актив катнашалар. Аларның йорты җылылык, иҗат һәм үзара ярдәм белән тулы.