Алексеевск районы юл хәрәкәте иминлеге идарәсенең хөкүмәт комиссиясе утырышында катнашты

2024 елның 16 июле, сишәмбе

Алабугада юл хәрәкәте иминлеген тәэмин итү буенча Татарстан Республикасы хөкүмәт комиссиясенең күчмә утырышы узды.

Утырыш Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары Шамил Гафаров рәислегендә узды.

Алексеевск муниципаль районы башкарма комитеты җитәкчесе Марат Гайсин һәм юл хәрәкәте иминлеге комиссиясе әгъзалары утырышта видеоконференцэлемтә режимында катнаштылар.

Утырышта Татарстанда юл хәрәкәте иминлеген тәэмин итү эшчәнлеге нәтиҗәләре, юлларда иминлекне тәэмин итү өчен инженерлык чараларын үтәү һәм федераль әһәмияттәге автомобиль юлларында иминлекне арттыру буенча өстәмә чаралар турында фикер алыштылар.

Киңәшмә башында Татарстан Республикасы буенча Эчке эшләр министрлыгының Дәүләт автоинспекциясе идарәсе башлыгы вазыйфаларын вакытлыча башкаручы Айрат Сәмигуллин чыгыш ясады. Ул билгеләп үткәнчә, юл-транспорт һәлакәтләре һәм яралылар саны сизелерлек кимүгә карамастан, 2023 елның беренче яртыеллыгында һәлакәтләрдә һәлак булучылар саны арту теркәлгән.

Бу чорда 1347 юл-транспорт һәлакәте теркәлгән, аларда 146 кеше һәлак булган һәм 1656 кеше яраланган. Һәлак булучылар белән юл-транспорт һәлакәтләренең төп төрләре бәрелешләр, җәяүлеләрне һәм басып торган транспорт чараларын бәрдерү булган.

Эчке эшләр министрлыгының ТР буенча ЮХИДИ идарәсе башлыгы Рөстәм Гарипов каршы бәрелешләр теркәлгән юл участоклары юл хәрәкәте оешмасы үзгәрү предметына тикшереләчәк, дип хәбәр итте. Моннан тыш, агымдагы елда авария-куркыныч участокларны аэростат кулланып эшкәртү эшен дәвам итү планлаштырыла.

Хөкүмәт комиссиясе утырышы тәмамлангач, Марат Гайсин юл хәрәкәте иминлеге кагыйдәләре буенча җирле киңәшмә үткәрде. Анда шулай ук ТР Эчке эшләр министрлыгының ЮХИДИ идарәсе үзәк аппараты вәкиле, аерым махсус батальон командиры Айрат Исмәгыйлев катнашты.

Россия Эчке эшләр министрлыгының Алексеевск районы буенча бүлегенең дәүләт автоинспекциясе бүлекчәсе башлыгы Руслан Шакиров Алексеевск муниципаль районында 2024 елның 6 аенда аварияләрнең торышы турында хәбәр итте.

Мәктәп яны лагерьларында балалар травматизмын кисәтүгә юнәлдерелгән чаралар турында мәгариф бүлеге башлыгы урынбасары Вера Егорова сөйләде.

Авырлык контроле буенча уздырыла торган чаралар турында «Юл хәрәкәте иминлеге» ДБУ нең Нурлат шәһәрендәге территориаль идарәсе башлыгы урынбасары Ришат Борһанов сөйләде.

Утырыш ахырында «Юл хәрәкәте иминлеге» ДБУ тарафыннан балалар белән юл хәрәкәте иминлеге хезмәтенең белемнәрен арттыру буенча башкарган эшләре өчен мәгариф бүлеге методисты Зимина Ираида Николаевнага һәм Алексеевск районында «Беренчеләр хәрәкәте» Россия балалар һәм яшьләр хәрәкәтенең баш белгече Курсанова Ольга Александровнага Рәхмәт хатлары тапшырылды. ТР Эчке эшләр министрлыгының ЮХИДИ идарәсе үзәк аппараты вәкиле Айрат Исмәгыйлев шулай ук районда юл хәрәкәте иминлеген арттыру һәм аны пропагандалау буенча муниципалитетның мәгариф бүлеге, Гадәттән тыш хәлләр министрлыгы, район үзәк хастаханәсе, «Алексеевскдорстрой» оешмасы һәм безнең район газетасының яхшы эшләвен билгеләп үтте.

11 июньдә Татарстан Республикасы Алексеевск суд районы буенча 1 нче җәмәгать суд участогында административ хокук бозу турындагы эш каралды. Гражданин Валдавин Д.С. ны Дәүләт автоинспекциясе хезмәткәрләре туктаткан һәм аңарда исереклек билгеләре тапкан. Алкотестер нәтиҗәсе машина йөртүченең исерек булуын раслады-1,122 мг/л.

Валдавин суд утырышында гаебен таныды, аңлатмалардан баш тартты.

Җәза сыйфатында суд аңа 30 мең сум күләмендә административ штраф һәм ел ярымга машина йөртү таныклыгыннан мәхрүм итү билгеләде. Хөкем карары 22 июньдә үз көченә керде.

Шул ук көнне «Медицина тикшерүен узудан баш тарту»12.26 маддәсенең 1 өлеше буенча административ хокук бозу турында икенче утырыш узды.

Гражданка Чернова ЮХИДИ хезмәткәрләре тарафыннан туктатыла. Тышкы билгеләре буенча хезмәткәр машина йөртүче исерек хәлдә дип шикләнгән. Исереклек халәте алкотестер тарафыннан ачыкланмаган, шуңа бәйле рәвештә медицина тикшерүе узарга тәкъдим ителгән, моңа машина йөртүче баш тарткан. Тикшерү узудан баш тарту ханымны 30 мең сум күләмендә штрафка һәм 1,5 елга машина йөртү таныклыгыннан мәхрүм итүгә китергән.