Ахтыр Алла Анасы иконасын каршыладылар

2024 елның 16 июле, сишәмбе

Алексеевскида яшәүчеләр гадәттәгечә матур Кама елгасы ярында Ахтыр Мәрьям Ана иконасын каршы алдылар.

Дин тотучылар иртә таңнан чиркәүгә җыела башладылар, литургиягә кушылу өчен. Аннары, кыңгыраулар чыңлавы һәм изге гимннар җырлавы астында, алар тәре йөреше белән могҗизалы иконага таба киттеләр.

Иконаны катер белән поселокка Балык Бистәсе районының Анатыш авылыннан алып килделәр. Кичә ул анда хаҗ кылу өчен җибәрелгән иде. Ходайның Богоявление чиркәвендә төн буе Уяу Тору йоласы үтәлде. Аннары тәре йөреше белән иконаны Балык Бистәсенә илттеләр, анда Казан Изге Ана иконасы гыйбадәтханәсендә аның каршында гыйбадәт кылдылар һәм иртән иконаны кире юлга озаттылар.

Елгага килеп җитүгә процессия туктады, һәм руханилар дога кылдылар. Ахтыр коесында су белән изгеләндерү догасы укылды. Барлык кунаклар һәм хаҗилар Ахтыр иконасына кагылдылар һәм изге су алдылар. Шуннан соң иконаны поселок буйлап Воскресения Христова чиркәвенә кадәр тантаналы рәвештә алып бардылар.

Моннан 208 ел элек Алексеевскида могҗизалы Ахтыр Мәрьям Ана иконасы пәйда булган, ул Каманың ике як ярын нык бәйләгән һәм могҗизалар сериясен күрсәткән. Ике гасыр дәвамында православныйлар бу образны яраталар һәм хөрмәт итәләр, ел саен иконаны табу хөрмәтенә тәре йөреше ясыйлар.

Ахтыр Мәрьям Ана иконасы Воскресение Христова храмында киләсе елга кадәр булачак, ул вакытта иконаның табылуын кабат бәйрәм итәчәкләр.