Газ тармагына 215 ел

2024 елның 25 июне, сишәмбе

Сезне Алексеевск районы үсешенә зур өлеш керткән кешеләрнең биографиясе белән таныштыруны дәвам итәбез. Бүген сезне Назыровлар гаиләсенең эшче династиясе белән таныштырачакбыз.

Миңлегали Хәбибулла улы Назыров озак гомер эчендә хатыны Саери белән бер тапкыр гына зурдан кубып ачуланыша. Бу 70-нче елларда була. Алексеевское поселогында яшәүчеләрнең күбесе газлаштыру байлыкларыннан файдаланган. Район газ хезмәте мастеры Назыровның хатыны, ә соңрак райгазның беренче җитәкчесе, өен утын һәм күмер белән ягуын дәвам итә.

« Итексез итекче», – дип мыкырдый ул. Әмма Миңлегали Хәбибулла улы үз сүзендә нык тора. «Барлык алексеевскилыларның да газы булмыйча торып, минем газым булмаячак», - дип еш искә ала район үзәге халкы. Алар өчен Миңлегали Назыров Горький Данкосына охшаш, ул үз йөрәге утын һәм җанын кешеләргә биргән.

Ул 1924 елда Урта Тигәнәле авылында туган. 1942 елда, Бөек Ватан сугышы кызган чорда, аны сәламәтлеге буенча армиягә алмыйлар. Җирле авыл советы секретаре һәм рәисе булып эшли.

49 нчы елда Алексеевское авылына күчеп килә, анда энергия бүлеге кочегары һәм сөт-консерва заводының җигүле транспорты җитәкчесе булып эшли. 1967 елдан Алексеевск районында «Чистопольгаз» тресында мастер булып эшли. Намуслы хезмәте өчен берничә тапкыр рәхмәт хатлары һәм премияләр белән бүләкләнә. 1986 елда пенсиягә чыга.

Аның туры холкы, тырышлыгы, осталыгы улларына күчә. Ул аларны эшче һөнәрләренә җәлеп итәргә тырышкан, шуның аркасында алар күп нәрсәне үз куллары белән эшли белгәннәр. Ә киләчәктә үзләренең туган урамында символик исеме «Рабочая»  булган дүрт таш йорт төзегәннәр. Олы улы Харис Миңлегалиевич 1947 елда туган.

Мәктәптән соң 14 яшеннән Алексеевск сөт комбинаты автогаражында слесарь ярдәмчесе булып эшли башлый. Автослесарь һөнәрен үзләштерә. 18 яшендә, автомәктәптә укып, машина йөртү таныклыгы ала. Автотранспорт предприятиесендә, шулай ук «Райсельхозтехника»берләшмәсендә эшли. 1969 елдан райгаз шоферы һәм слесаре булып эшли. 2007 елда пенсиягә чыга. Грамоталар, рәхмәт хатлары, премияләр һәм почет тактасына кертүләр белән бүләкләнә. 2021 елда «Чистопольгаз» идарәсенең 40 еллыгы хөрмәтенә «Газ сәнәгате хезмәт ветераны» күкрәк билгесе белән бүләкләнә. Гомуми хезмәт стажы 44 ел, ә газ тармагында 38 ел. Икенче улы Нургали Миңлегали улы 1950 елда туган. 1965 елда Алексеев мәктәбенең 8 сыйныфын тәмамлый. Сөт-консерва комбинатының механика цехында ярдәмче эшче булып урнаша.

1966 елда Алексеевста сельхозтехникада токарь өйрәнчеге булып эшли башлый. Анда аңа 4-нче разрядлы токарь квалификациясе бирелә. Совет Армиясендә күп осьлы «Урал» автомобиле йөртүчесе булып хезмәт итә. 1970 елда армиядән кайткач, туган предприятиесендә эшләвен дәвам итә.

Югары җитештерү күрсәткечләре өчен берничә тапкыр мактау грамоталары һәм бүләкләр белән бүләкләнә. 1975 елда, 25 яшендә, өченче дәрәҗә Хезмәт Даны ордены белән бүләкләнә. 2022 елда «Татарстан Республикасы Хезмәт ветераны»исемен ала. «Алексеевск сельхозтехника» сы берләшмәсендә 32 ел эшли.

1998 елда «Чистопольгаз» идарәсендә даими эшкә күчә, башта сакчы, аннары эксплуатация һәм ремонт буенча слесарь булып эшли. 2000 елдан Алексеевск район газының авария-диспетчерлык хезмәтендә слесарь булып эшли. 2010 елда пенсиягә чыга. Нургали балачактан ук техника, аучылык, балык тоту белән мавыга. Кар өстендә хәрәкәт итү өчен ике «Урал» мотоциклын һәм берничә берәмлек үзйөрешле техниканы үзе җыя.

Гаиләсен һәм оныкларын бик ярата. Коллективта туганнары һәм күршеләре белән яхшы мөнәсәбәтләрдә була. Ул бик игелекле һәм кешеләргә карата ярдәмчел булган. Беркайчан да ярдәмнән баш тартмаган.

Өченче улы Тәлгать Миңлегали улы 1952 елда туган. 16 яшендә мәктәпне тәмамлагач, Алексеевск сельхозтехника, җитештерү-техник бүлегенең слесарь-мотористы булып урнаша. 1972 елда армиядән кайткач, яңадан туган коллективына кушыла, газ белән эретеп ябыштыручы һөнәрен үзләштерә. 1978 елда Алексеевск газ хезмәтенә эшкә керә, ул вакытта аны аның әтисе Миңлегали Хәбибулла улы җитәкли торган була. Авария-диспетчерлык хезмәте шоферы, өлкән мастер булып эшли.

1986 елда район газ эксплуатация хезмәте җитәкчесе вазифасына билгеләнә. Аның җитәкчелегендә район үзәген һәм авыл җирлекләрен газлаштыру буенча киеренке эш дәвам итә. Район халкының иминлеге зур фидакарьлек, шәхси вакытны һәм ял итүне чикләүне таләп итә. Арымый-талмый эш итү, профессиональлек һәм грамоталылык аның оешмасы алдында куелган теләсә нинди иң авыр бурычларны уңышлы хәл итүнең нигезе булып тора.

Күпьеллык намуслы хезмәте өчен күп санлы мактау грамоталары, «Хезмәт ветераны», «Газпром», «Трансгаз», «Казан» һәм «Татарстан Республикасының Атказанган торак-коммуналь хуҗалыгы хезмәткәре»күкрәк билгеләре белән бүләкләнә. Хатыны Асия белән ике кыз тәрбияләп үстерәләр . 2013 елда пенсиягә чыга.

Кече улы Әсхәт Миңлегали улы 1954 елда туган. Сигезьеллык тәмамлаганнан соң Алексеевск сельхозтехникасына токарь өйрәнчеге булып урнаша. Чистай автомәктәбендә машина йөртүче һөнәрен ала.

Армиядән кайткач, 1974 елда туган предприятиесендә авыл хуҗалыгы техникасына авторемонт хезмәте күрсәтү белгече булып эшли, аңа ул эш барлыгы 35 ел хезмәт стажы бирә.

Ул шулай ук эретеп ябыштыручы осталыгын үзләштерә. Хатыны Нәсимә Галимхановна белән ике кыз тәрбияләп үстерәләр . Ул һәрвакыт: без яхшы яшибез һәм һәр көнгә шатланырга кирәк дип әйтә торган булган. Гаиләсе белән табигатькә ешрак чыгарга тырыша. Ул туган авылын һәм үз урамын бик ярата, аны чыршы үсентеләре белән бизәгән.

Киленнәре һәм оныклары да күп еллар хезмәтләрен газ хезмәтенә багышладылар. Назыровлар гаиләсенең газ тармагындагы гомуми стажы бүгенге көндә 215 ел тәшкил итә. 2015 елның декабрендә Алексеевск шәһәр җирлеге Советы карары белән районны газлаштыруга зур өлеш керткән өчен Рабочая урамы Назыровлар урамы дип үзгәртелә.