Руслан Шакиров: юл хәрәкәте кагыйдәләрен хәрефтән-хәрефкә үтәргә бурычлы

2024 елның 2 мае, пәнҗешәмбе

Россия Эчке эшләр министрлыгының Алексеевск районы буенча бүлегенең дәүләт автоинспекциясе бүлекчәсе җитәкчесе Руслан Шакиров Алексеевск районы юлларында аварияләр торышы һәм исерек шоферлар белән көрәш турында сөйләде.

Безнең район һәм гомумән республика юлларында кешеләр җәрәхәтләнүләрен һәм һәлак булуларын дәвам итәләр.

Агымдагы елның 3 аенда Татарстан Республикасы Алексеевск районы территориясендә 5 юл-транспорт һәлакәте теркәлгән, аларда 1 кеше һәлак булган һәм 14 кеше төрле авырлыктагы җәрәхәтләр алган. Зыян күрүчеләр белән иң күп юл-транспорт һәлакәтләре "Казан-Ырымбур-Алексеевское-Высокий Колок" автоюлында булган, аларда 6 кеше яраланган. 2024 елның I кварталында балалар катнашында 1 юл-транспорт һәлакәте теркәлгән. Бәхеткә, үлүчеләр юк, әмма 1 бала зыян күргән. 2024 елның 3 аенда матди зыян китергән юл — транспорт һәлакәтләре саны- 93. "Нәтиҗә ясап, оскоминга тутырылган хакыйкатьне тагын бер тапкыр кабатларга мөмкин: юл хәрәкәте иминлеге юл хәрәкәтендә катнашучыларның һәрберсенә бәйле. Аерым дәрәҗәлеләр юк барысы да юл хәрәкәте кагыйдәләрен хәрефтән-хәрефкә үтәргә тиеш. Машина йөртүче дә, җәяүле дә, пассажир да, яшьләренә һәм социаль статусына карамастан. Шул чакта һәм шул вакытта гына безнең уртак юл һәркем өчен куркынычсыз булачак", - дип йомгаклады Руслан Илгизович.

Машина йөртүчеләрнең исерек хәлдә рульгә утыру очраклары дәвам итә.

Узган ял көннәрендә, рейд чаралары барышында, Россия Эчке эшләр министрлыгының Алексеевск районы бүлегенең дәүләт автоинспекциясе бүлекчәсе хезмәткәрләре исерек хәлдә транспорт чаралары белән идарә итүче өч шоферны ачыкладылар.

Моннан тыш, шоферларның берсе исерек хәлдә медицина тикшерүе узудан баш тартты.

Алексеевск районының баш автоинспекторы Руслан Шакиров аңлатуынча, медицина тикшерүеннән баш тарткан өчен исерек хәлдә машина йөрткән өчен җаваплылык та нәкъ шундый ук.

Якын арада җәмәгать суды утырышында һәр исерек шоферга карата административ хокук бозулар каралачак һәм нәтиҗәләр буенча алга таба җәза чаралары турында карар кабул ителәчәк.

Шулай ук юлларда куркынычсызлыкны яхшыртуга юнәлдерелгән төрле рейдлар үткәрүне дәвам итәләр.

Хәзер «Мотоцикл» оператив-профилактик чарасы уза.

« Мототранспорт чараларын куллану белән бәйле хокук бозуларны кисәтү буенча чаралар күрү максатыннан агымдагы елның 19-28 апрелендә» Мотоцикл» оператив-профилактик чарасы үткәрелә.

«Әлеге чара кысаларында Алексеевск районы автоинспекторлары безнең район юлларында рейдлар үткәрәләр һәм исерек хәлдә транспорт чаралары белән идарә итүчеләргә, шулай ук транспорт чарасы белән идарә итәргә хокуклары булмаганнарга, мотошлемсыз транспорт чарасы белән идарә итүчеләргә яки мотошлемсыз пассажирлар йөртүчеләргә аерым игътибар бирәләр. Шулай ук юл хәрәкәтендә расланган йөртү таныклыгы булмаган һәм 14 яшькә җитмәгән машина йөртүчеләр булу белән бәйле очракларны ачыклау һәм эзәрлекләү гамәлгә ашырылачак", — дип хәбәр итте Россия Эчке эшләр министрлыгының Алексеевск районы буенча бүлеге дәүләт автоинспекциясе бүлекчәсе начальнигы Руслан Шакиров.

Язгы җылылык башлану белән районда мотоциклчылар активлашты. Хәзерге вакытта балигъ булмаганнар арасында питбайклар зур популярлык яулады. Юл хәрәкәте кагыйдәләрен бозып, яшүсмерләр юлларда һәм тротуарларда йөриләр, үзләрен һәм тирә-юньдәгеләрне куркыныч астына куялар.

Дәүләт автоинспекциясе питбайк гомуми файдаланудагы юлларда йөрү өчен яраклаштырылмаган дип кисәтә! Бу спорт техникасы махсус территориядә спорт күнегүләре һәм ярышлар өчен билгеләнгән. Юлда питбайкларда йөрү рөхсәт ителми!