Чисталыкка зур адым

2024 елның 16 апреле, сишәмбе

Чисталыкта яшәргә һәм тирә-юньдәге матур табигатькә сокланып карарга, мөгаен, һәркем телидер. Әгәр дә сез тротуарда йөргәндә яшел үлән, матур агачлар һәм чәчәк аткан чәчәк түтәлләрен күрсәгез, һәркемгә ошар.

Кызганычка каршы, чүп-чар һәм шешәләрне ташлап, урамда тәртипсезлек тудыручы кешеләр бар. Һәркемнең шәхси җаваплылыгы турында озак сөйләшергә була, ләкин яхшы, сөйләүчеләр генә түгел, эш итүчеләр дә бар.

Игълан ителгән экологик икеайлык кысаларында безнең районда экологик хәлне яхшыртуга һәм бистәне төзекләндерүгә юнәлдерелгән чаралар комплексы үткәрелә.

Узган атна Алексеевск районында яшәүчеләр өчен чыннан да уңышлы булды. Районны төзекләндерүгә үз өлешләрен кертү өчен йөзләгән ваемсыз булмаган гражданнар өмәләргә чыкты.

Алар чүп-чарны һәм узган елгы яфракларны җыеп кына калмаганнар, ә агачларны агарту һәм чәчәкләрне чәчәк түтәлләренә утырту белән дә шөгыльләнгәннәр.

Башкарма комитет, мәгариф һәм мәдәният учреждениеләре хезмәткәрләре, медиклар, предприятие һәм оешма вәкилләре, башкаларга үрнәк күрсәтеп, үз учреждениеләре территориясендә генә түгел, ә аларга беркетелгән торак пункт урамнарында да тәртип урнаштырдылар.

Күпфатирлы йортларда яшәүчеләр дә гомуми поселок өмәләрен үткәрүне хуплады. Территориаль иҗтимагый үзидарәләр (ТОС) рәисләре белән бергә алар үз ишегалларын чистарак һәм матуррак иткәннәр.

Район хезмәтләре көчәйтелгән эш режимына күчте. Коммуналь хезмәтләр хезмәткәрләре урамнарны һәм парк зоналарын җыештыру белән шөгыльләнә, идарәче компания күпфатирлы йортлар территориясендә тәртип урнаштыра, ә районның административ-техник инспекциясе җитәкчесе Рафаэль Фәсахов муниципалитетны төзекләндерү кагыйдәләрен бозуларны ачыклау һәм бетерү буенча зур эш башкара.

Авыл җирлекләрендә яшәүчеләрнең активлыгы сөендерә. Һәр көн аларда урамнарны, учреждениеләр һәм башка җәмәгать урыннары янындагы территорияләрне җыештыру үткәрелә. Мәсәлән, Левашевода, кыш дәвамында җыелган барлык чүп-чарны җыеп, юл кырыен тәртипкә китерделәр. Ә Урман Асты Шонталасы авыл җирлегендә мөселман һәм православие зиратлары территориясен тәртипкә китерделәр.

Анда Башкарма комитет, авыл мәдәният йорты хезмәткәрләре һәм битараф булмаган гражданнар көче белән карт агачлар киселгән. Чарада 20 кеше һәм 2 берәмлек махсус техника катнашкан. Берлектәге тырышлыклар ярдәмендә агачларны кисү һәм чыгару буенча оператив эш башкарыла, бу территориянең гомуми күренешен шактый яхшырта.

Алда әле эш күп, шуңа күрә безнең һәрберебезнең актив катнашуы безнең районны тагын да матуррак һәм чистарак итәргә мөмкинлек бирәчәк. Чисталык бездән башлана дип юкка гына әйтмиләр бит.