Татарстан эшмәкәрләре, гарантияле ярдәм ярдәмендә, 2024 елның I кварталында илкүләм проект буенча 2,5 млрд сум акча җәлеп итә алдылар

2024 елның 15 апреле, дүшәмбе

Гарантияле республика ярдәме ярдәмендә Татарстан бизнесы 2024 елның I кварталында «Кече һәм урта эшмәкәрлеккә шәхси эшмәкәрлек инициативасына ярдәм» илкүләм проектын гамәлгә ашыру кысаларында 2,5 млрд сумлык заем финанслауны җәлеп итә алды.

Агымдагы елның өч аенда республиканың 198 эшмәкәре 1,0 млрд сумлык Татарстан Республикасы Гарантия фонды поручительлеге рәвешендә дәүләт ярдәменнән файдаланган. Бу аларга бизнеска 2,5 млрд сумлык заем финанслауны җәлеп итәргә мөмкинлек бирде.

Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгы карамагындагы Татарстан Республикасы Гарантия фонды финанс оешмалары нәтиҗәсе буенча тотрыклы финанс хәленә ия, әмма кредит алу өчен җитәрлек залог тәэмин ителеше булмаган республика эшмәкәрләре йөкләмәләре буенча поручительство бирә.

Санкцияләр басу шартларында эшмәкәрләргә ярдәм итү өчен эшләнгән «Поддержка – 2024» ташламалы продукты кысаларында Татарстан Республикасы Гарантия фонды республиканың 80 компаниясе өчен 370,4 млн сумлык поручитель булып торды, бу аларга бизнесны үстерү өчен 1 млрд сумга якын акча җәлеп итәргә ярдәм итте.

Исегезгә төшерәбез, «Поддержка – 2024» продукты буенча Татарстан Республикасы Гарантия фондының максималь поручительлек суммасы 70 млн сум тәшкил итә, поручительлек күләме – кредит суммасының 50% ка кадәр. Бүләкләү ставкасы теркәлгән һәм 0,5 процент тәшкил итә.

Икътисадның барлык тармакларында эшчәнлек алып баручы республика эшмәкәрләре Татарстан Республикасы Гарантия фонды ярдәменнән файдалана ала. Искәрмә булып уен бизнесы өлкәсендә эшчәнлек алып баручы эшмәкәрләр, шулай ук кредит һәм иминият оешмалары тора.

Ислам хокукы каноннарын тотучы Татарстан Республикасы эшмәкәрләре дә «Даман»продукты буенча шәригать нормалары нигезендә Татарстан Республикасы Гарантия фонды ярдәменнән файдалана алачак.

Даман.

«Даман» партнерлык финанслау программасы кысаларында Татарстан Республикасы Гарантия фондының продукт буенча поручительлегенең максималь суммасы 50 млн сум тәшкил итә, поручительлек күләме кредит суммасының 50% ка кадәр җитә.

Татарстан эшмәкәрләре гариза бирә, үз бизнесларын гарантия ярдәме алу шартларына туры килү-килмәвен тикшерә ала.: +7(843)293-16-94, +7(903)061-40-18, шулай ук Казан шәһәре, Мәскәү ур., 55 адресы буенча фондка мөрәҗәгать итеп.

Исегезгә төшерәбез, Татарстан Республикасында Россия Федерациясе Президенты Владимир Путин инициативасы белән оештырылган «Кече һәм урта эшмәкәрлек һәм индивидуаль эшмәкәрлек инициативасына ярдәм итү» илкүләм проекты кысаларында Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгына караган «Минем бизнес» үзәге тарафыннан гамәлгә ашырыла.