Почта Татарстан халкына дача сезонына әзерләнергә ярдәм итә

2024 елның 19 марты, сишәмбе

Дача сезоны алдыннан Татарстан Республикасы почта бүлекчәләренә яшелчә һәм чәчәк культуралары орлыклары, суган, ашламалар һәм үсемлекләрне саклау чаралары кайтты. Почтада утырту эшләренә әзерләнергә ярдәм итүче 400 төр орлык бар.

Гадәттә республика халкы бер сезонда 1,5 млн. пакет орлык сатып ала. Баштан ук
2024-нче елда почта бүлекчәләренә килүчеләр 295,000 артык пакет сатып алдылар. Иң зур ихтыяҗ белән яшелчә культуралары санала: кыяр, помидор, кәбестә, борыч, кишер, сөгөлдөр һәм суган.

Чәчү сезонында җир кишәрлекләре хуҗалары орлыкларны якындагы почта бүлекчәсенә сорыйлар яки аларны почтальоннардан өйгә китерүгә заказ бирәләр. Орлыкка ихтыяҗ тотрыклы зур. Мәсәлән, орлык суганны  2023 елда клиентлар 5 200 кг сатып алган, ә 2024 елның мартның беренче көннәрендә генә инде 1 200 кг.

Барлык продукцияне илебезнең әйдәп баручы селекция һәм орлыкчылык үзәкләре бирде, ул тәэмин итүчеләр лабораторияләрендә һәм Россельхознадзорда сыйфат контролен үтте.

Почта бүлекчәләрендә башка кирәкле товарлар да бар бакча инвентары, кораллар, су сибү өчен барысы да һәм башка күп нәрсәләр.