Мөстәкыйль һәм вакытында керем декларациясе вакытны һәм акчаны экономияли

2024 елның 19 марты, сишәмбе

Әгәр 2023 елда сез күчемсез милекне минималь биләү срогыннан иртәрәк сатсагыз (бүләк алганда яки мирас буенча 5 ел, яисә сатып алганда 5 ел),   яки якын туган булмаган кешедән бүләк итеп күчемсез милек алган булсагыз, мәҗбүри рәвештә салым органына 2024 елның 2 маеннан да соңга калмыйча салым 3-НДФЛ формасында декларация тапшырырга кирәк.  Әгәр дә бу килеп чыкмаса, салым органнары тикшерү уздырырга һәм НДФЛны декларациясез тәртиптә җиткерә ала.

Мондый тикшерүләр барышында салым органнары күчемсез милек сатудан кергән керемне Росреестр органнарыннан килгән мәгълүмат бәясеннән чыгып исәпләп чыгаралар. Әгәр килешү бәясе объектның кадастр бәясенең 70% тан кимрәк булса, салым салу өчен кадастр бәясенең 70% күләмендә керем кабул ителә. Бу очракта бюджетка түләнергә тиешле салым суммасы сатылган милекне сатып алу чыгымнарын исәпкә алмыйча исәпләнә. Салым түләүченең якын туганы булмаган кешедән милек бүләк итү нәтиҗәсендә алынган керемгә килгәндә, аның күләме объектның кадастр бәясенә 0,7 киметү коэффициентын кулланмыйча тигез.

Салым органы гражданга «декларациясез» тикшерү үткәрү турында хәбәр итәчәк (салым түләүченең шәхси кабинеты аша яки почта аша) һәм декларацияне мөстәкыйль төзергә яки кирәкле аңлатмалар бирергә тәкъдим итәчәк (мәсәлән, якын туганыннан күчемсез милек бүләк алган очракта) раслаучы документлар (мәсәлән, якын туганлыкны раслаучы документлар) белән.

Идарә почта аша теркәлү адресы буенча һәм салым түләүченең шәхси кабинетына килгән хатларга игътибарлы булырга киңәш итә.

Салым түләүчедән кире элемтә алмаганда (декларацияләр яки аңлатмалар) салым органы тарафыннан түләнергә тиешле салым суммасы, штрафлар һәм пеня исәпләнә, алар тикшерү актында теркәлә. Өстәмә салымны түләү турында карар һәм таләп салым түләүчегә җиткерелә.

3-НДФЛ формасындагы декларацияләрне раслаучы документларны, шулай ук аңлатмаларны тәкъдим итүнең иң уңайлы һәм заманча ысулы булып физик затлар өчен салым түләүченең шәхси кабинеты тора.

Мөстәкыйль һәм вакытында керем декларациясе салым түләүченең вакытын һәм акчасын саклый.

Барлык татарстанлыларны 2024 елның 18 һәм 25 апрелендә 9.00 сәгатьтән 20.00 сәгатькә кадәр ачык ишекләр көннәрендә салым органнарына барырга чакырабыз, анда теләгән һәркем салым түләүченең шәхси кабинеты аша 3-НДФЛ формасы буенча декларацияне тутыруда гамәли ярдәм алачак.