Ике тыл хезмәтчәнен туксан яшьлек юбилее белән котладылар

2022 елның 19 гыйнвары, чәршәмбе

Гыйнвар аенда Әшнәктән Асия Абдулла кызы Хөсәенова һәм Зур Полянкадан Пелагея Яковлева Смирнова туксанынчы туган көнен билгеләп үттеләр. Тыл хезмәтчәннәренә һәм хезмәт ветераннарына Россия Федерациясе Президенты В.В. Путинның котлау открыткалары, бүләкләр, азык-төлек пакетлары һәм Алексеевск районы башлыгы Сергей Демидовның котлау открыткалары тапшырылды.

Асия Абдулла кызы 1932 елның 2 гыйнварында Татарстан АССРның Алексеевск районы Әшнәк авылында туа. Бөек Ватан сугышы вакытында һәм сугыштан соң ул исемендәге совхозда эшли. Шулай ук озак вакытлар балалар бакчасында эшли: башта прачкада, аннары пешекче булып эшли. Пенсиягә чыкканчы, яңадан совхозга эшче һөнәрханә сыйфатында күчә. «Хезмәт ветераны»медале бар. Асия Абдулловна ире белән өч бала тәрбияләп үстергәннәр, 7 оныгы һәм 11 оныкчыгы бар. Бүгенге көндә Асия Абдулловна якыннарының һәм туганнарының кайгыртучанлыгы белән яши, Зур Полянка авылында кызы янында яши.

***

Пелагея Яковлевна 1932 елның 15 гыйнварында Зур Полянка авылында гади крестьян гаиләсендә туа. Сугыш вакытында "Жданов" колхозында эшли. 15 яшендә сыер савучы булып эшли башлый. 1954 елда Смирнов Николай Ивановичка кияүгә чыга. Пелагея Яковлевна һәм Николай Иванович ике бала тәрбияләп үстерәләр. Хәзер Пелагея Яковлевнаның 4 оныгы һәм 6 оныкчыгы бар.