Районның авыл җирлекләрендә хисап җыелышлары башланды

2022 елның 12 гыйнвары, чәршәмбе

Бүген муниципалитет башлыгы Сергей Демидов рәислегендә Биләр авыл җирлегенең узган елгы эшчәнлегенә йомгак ясадылар, шулай ук 2022 елга өстенлекле бурычларны билгеләделәр.
🏡Җирлек территориясендә 12 гаилә фермасы эшли. Биредә 650 баштан артык мөгезле эре терлек, шулай ук сарыклар, атлар һәм умарта бар.
❕ Авыл хуҗалыгы терлекләренә чыгымнарны субсидияләү халыкка зур ярдәм булып тора. Савым сыерлары, бияләр, таналар тотуда ярдәм күрсәтелде. Шул исәптән муниципалитет тарафыннан 5000әр сум тана бүлеп бирелгән. Җирлектә өч сөт җыючы үз эшчәнлеген алып бара.
🏗Узган ел биредә мәктәп, мәктәп азык-төлек блогына капиталь ремонт ясалды, Биләр урманчылыгы бинасына ремонт ясалды, юл-урам челтәрләренә ремонт ясалды. ФАП төзелеше биләрлеләр өчен зур вакыйга булды.
🤝Гражданнарның үзара салым акчасы узган ел авыл эчендәге юлларны төзекләндерүгә, юл-урам челтәрен карап тотуга, суүткәргечләрне ремонтлауга һәм күмелгән урыннарны төзекләндерүгә юнәлдерелде. Агымдагы елда җирлек халкы әлеге эшне дәвам итәргә дигән карар кабул итте.
Моннан тыш, җирлек территориясендә «Алтын Дага»мәдәни-рекреацион кластерын гамәлгә ашыру планлаштырыла. Шулай ук «Яшьармеец» яшүсмерләр клубын реконструкцияләү һәм Шәмә т.п. да су белән тәэмин итү челтәрләрен төзекләндерү буенча эшләр планлаштырылган.
Район башлыгы Сергей Демидов җирлек территориясендә туристлык бизнесын үстерү юнәлешендә эшне көчәйтергә, моның өчен барлык шартлар да тудырылган, диде. "Зиннәтуллиннар Айдар һәм Наталья гаиләсе аларның тәвә кошы фермасы белән үрнәк булып тора. Авылда Бизнес үсәргә тиеш. Бу - авыл халкының иминлеге нигезе, - диде Сергей Анатольевич, - без, үз чиратыбызда, һәрьяклы ярдәм күрсәтергә әзер». Моннан тыш, муниципалитет башлыгы агымдагы елда авылларны су белән тәэмин итү буенча эшләрне өстенлекле дип билгеләде. Төзекләндерү буенча барлык эшләр дә халыкның теләкләрен исәпкә алып башкарылачак.