Мәдәният хезмәткәрләре этнографик диктант яздылар

2021 елның 11 ноябре, пәнҗешәмбе

Халыклар бердәмлеге көнендә район мәдәният йорты, авыл мәдәният йорты һәм авыл клублары хезмәткәрләре «Зур этнографик диктант» халыкара агарту акциясендә катнаштылар.

Әлеге проект Россия территориясендә яшәүче халыкларның мәдәнияте белән таныштыруга юнәлдерелгән. Моннан тыш, ул этнокультура грамоталылыгының гомуми дәрәҗәсен бәяләргә мөмкинлек бирә.

Алексеевскилылар диктантта катнашырга иҗади якын килделәр. Язу район мәдәният йорты сәхнәсендә узды, барлык катнашучылар да үз милли костюмнарын киделәр. Безнең районда Татарстан Халыклары ассамблеясе рәисе Рәфидә Гатина сөйләвенчә, мәсьәләләр катлаулы булган.

«Чарада 31 кеше катнашты, алар арасында клуб хезмәткәрләре дә, шулай ук Халыклар ассамблеясе әгъзалары да бар иде: керәшеннәр, мордвалар, руслар, чувашлар. Барысының да үз милли киемнәре бар иде һәм катнашучыларның яхшы әзерләнүләре сизелде-уртача балл 79,8 тәшкил итте. 100 баллдан 94 балл җыючылар да бар иде. Диктант үткәрүебез бик ошады. Ә шуннан соң барлык милләт вәкилләре Биләр мәктәбе укучылары өчен «Пушкин картасы» федераль программасы кысаларында «Һөнәрчелек бистәсе» проекты буенча мастер-класс үткәрделәр», - дип сөйләде Рәфидә Гатина.

Әлеге проект ярдәмендә Алексеевск районы территориясендә яшәүче халыкларның мәдәнияте һәм гореф-гадәтләре турында мәктәп һәм аграр көллият укучылары күбрәк белде. 2 ноябрьдә аграр көллиятнең 1 нче курс укучылары өчен төрле милләтләрнең халык уеннары, йолалары, җырлары, биюләре, сый-хөрмәтләре белән «Иҗат шатлык тудыра» дигән бәйрәм узды. Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, «Өмет» җырының иллеләт еллыгы көнендә районның иң яхшы вокаль ансамбльләре «Өмет» Бөтенроссия хор акциясендә катнаштылар. Алексеевскилылар сәхнәдә Александра Пахмутова һәм Николай Добробравойның шул исемдәге легендар җырын башкардылар. Бу җыр Халык бердәмлеге көнендә район мәдәният йортының социаль челтәрләрендә һәм районның социаль челтәрләрдәге рәсми аккаунтында яңгырады.