Чәчү, вакцинация, юллар

2021 елның 12 мае, чәршәмбе

Рөстәм Миңнеханов Алексеевск районына эш визиты белән килде

Муниципалитет башлыгы Сергей Демидов белән бергә Татарстан Президенты «Алексеевскдорстрой» предприятиесенең асфальт-бетон заводының юл-тикшеренү лабораториясе эше белән танышты һәм районның авыл җирлекләре башлыклары белән очрашты.

Завод лабораториясе

Юл предприятиесе лабораториясе асфальт-бетон катнашмалары составларын проектлау өчен заманча җиһазлар белән җиһазландырылган. Кунакларга яңа тикшеренүләрдән файдалану һәм гомуми файдаланудагы юлларны төзегәндә һәм реконструкцияләгәндә уникаль технологияләр куллану турында сөйләделәр.

Вакцинация

Биредә үк, предприятиедә, завод хезмәткәрләре өчен вакцинация пункты эше оештырылган иде. Рөстәм Миңнеханов халыкны вакцинацияләүнең мөһимлеген билгеләп үтте: «Йомшарырга ярамый. Вирус беркая да китмәгән. Вакыйгаларның ничек үсәчәге безнең белән, аңыбызга бәйле. Бу яхшы практика - эре предприятиедә вакциналаштыру пункты булу», - дип бәяләде Президент.

Чәчү кампаниясе

Алексеевск муниципаль районы хуҗалыклары җитәкчеләре, инвесторлар һәм авыл җирлекләре башлыклары белән очрашуда Татарстан Президенты язгы эшләрнең барышы, чәчү кампаниясен тәмамлау сроклары, шулай ук районның социаль-икътисади үсеше белән кызыксынды.

Рөстәм Миңнеханов чәчү эшләренең барышы белән «Родина» колхозының төзелә торган терлекчелек комплексыннан ерак түгел танышты. Район башлыгы Сергей Демидов хәбәр иткәнчә, чәчү мәйданнарының 63% ында төгәлләнгән. Шулай ук Сергей Анатольевич Алексеевск районы территориясендә республика һәм федераль программаларның гамәлгә ашырылуы турында сөйләде. Татарстан Президенты район товар җитештерүчеләре күргәзмәсе белән танышты.

Территорияләрне үстерү

Республика башлыгына Биләр чишмәсен үстерү концепциясен тәкъдим иттеләр. Әмма бу территорияне үстерү генә түгел, районга туристларны җәлеп итү үзәге булырга да мөмкинлек бирә. Муниципалитет территориясендә туризм үсешендә халык зур роль уйный. Сергей Плотниковның сырлары безнең районда гына түгел, аннан читтә дә таныла башлады. Айдар Зиннәтуллинның тәвә кошы фермасы күп кенә татарстанлыларга ошады да инде. Ә нәфис әйберләр туку фабрикасы эшләнмәләре һәр халык бәйрәменең аерылгысыз атрибуты булды.

«Родина» колхозы рәисе Ильяс Әхмәтов җәй ахырында эшләтеп җибәрү планлаштырыла торган яңа терлекчелек комплексы төзелешенең барышы турында сөйләде.

Рөстәм Миңнехановны ТР авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры Марат Җәббаров, ТР Транспорт һәм юл хуҗалыгы министры Фәрит Хәнифов озатып йөрде.