Сергей Батаев: «Бу фильмда һәркем үзен таный ала»

2021 елның 29 апреле, пәнҗешәмбе

«Кама» кинотеатрында режиссер - якташыбыз Сергей Батаев булган «Бойцовская рыбка» кыска метражлы фильмын премьера алды тамашасы булды.

Фильм үзе Алексеевск районында төшерелгән. Ә кыска метраңлы төп рольләрнең берсен яшь алексеевскилы Илья Дермеев башкарды.

Шулай ук күрсәтү кысаларында Сергей Батаевның «Старый вояка» фильмы һәм «Параллели» фильмының төп ролендә Владимир Катуш белән «Старый вояка» фильмы күрсәтелде. Тамаша залына җәмәгатьчелек вәкилләре, мәдәният хезмәткәрләре һәм фильм авторының туганнары: Раиса Михайловна әби, Юрий һәм Светлана Батаевлар һәм абыйлы-энеле Алексей җыелды. Шулай ук фильм күрсәтүгә бу гаиләнең дуслары һәм танышлары да килгән иде.

Карау алдыннан район башлыгы Сергей Демидов якташларына иҗатлары һәм районны аннан читтә танытулары өчен рәхмәт белдерде.

"Алексеевскилылар исеменнән әйтә алам: без җиребезнең шундый талант, самородка тәрбияләве белән горурланабыз. Иҗат өчен рәхмәт, фильм төшереп булганы өчен. Гаилә өчен мәйданчык итеп Алексеевск районы сайланганы өчен рәхмәт. Зур экранда безнең матурлыкны, кешеләребезне күрсәтте. Алда зур уңышлар булыр дип ышанам. Киләчәктә дә безнең хезмәттәшлек дәвам итәр дип ышанам, һәм без һәрвакыт ярдәм итәргә шат».

Җавап сүзендә Сергей Батаев район җитәкчелегенә һәм халкына ярдәмнәре өчен рәхмәт белдерде.

«Минем өчен бүген чын тормыш имтиханы, чөнки залда минем туганнарым, минем гаиләм, минем кече ватанымнан кешеләр. Сезнең мине хупларга килүегезгә мин бик шат. Мин уйлаган уйларым барысын да аңларлар, барысы да бу картиналарда үзләрен яки күршеләрен табарлар дип ышанам. Станиславский әйткәнчә, драмада без үзебезне, ә комедиядә - күршебезне күрәбез».

Фильм башланыр алдыннан фильм геройларының берсе булган Илья Дермеевка да игътибар иттеләр. «Бойцовская рыбка» фильмында ул Йолдызлы актерлар Сергей Горобченко һәм Наталья Щукинаның улларының берсе иде. Яшь актер әти-әнисе белән килде. Иван һәм Нина Дермеевлар әйтүенчә, алар уллары өчен горурлык кичерәләр.

"Фильм ошады, без Илья өчен бик шат һәм аның белән горурланабыз, аның зур экранда уйнавын күрдек. Сергейга безнең улыбызны сайлаганы һәм кино дөньясына якынаю мөмкинлеге биргән өчен рәхмәт белдерәсе килә. Төшерү мәйданчыгында үз авырлыклары бар иде. Әйтик, Илья аңа режиссер тавышын күтәргәч, үпкәләгән һәм кирәк булганның барысын да эшләүләрен таләп иткән. Тик ул үпкәсеннән бик тиз кайта. Сергейга киләчәктә дә иҗади уңышлар телибез һәм аның яңа эшләрен көтәбез", - дип сөйләде Нина Дермеева.

Тамашачылар да үз хис-кичерешләре белән уртаклашты.

"Барлык картиналар да миңа бик ошады. Сергейның кече ватанын онытмавына һәм үз эшләрен алып кайтуына мин бик шат", - дип хис-кичерешләре белән уртаклашты Татьяна Герасимова.

«Экранда танышларын күрү бик күңелле булды. Сергейга уңышлар телим, һәм аның үз фильмнары белән ешрак килүен телим», - диде балалар сәнгать мәктәбе директоры Ольга Курсанова режиссерга. Шулай ук аграр көллият студентлары өчен дә кинокартиналар күрсәтелде.