Тимер эшләр остасы

2021 елның 7 апреле, чәршәмбе

Тимерчелек осталыгының күпме вәкилләрен беләсез? Күрәсең, чүкеч һөнәре һәм сандал сандыклары җәй буена төшкән кебек тоела. Юк, юк. Талантлар һәм самородкалар авыл тирәнлегендә яшеренгән. Биредә алар ата-бабаларының гореф-гадәтләрен саклыйлар. Мондый тимерче Алексеевск районында, Языково авылында яши. Без Павел Голубев янында кунакта - тимерче цехында булдык. Тимерче йорты әллә каян күренеп тора: цехта филигран флюгер әйләнә, останың эше, ә капкаларны элмә такталар һәм такталар бизи. Павел Ильич - чиксез ачык йөзле кеше безне һөнәрнең йөрәгендә-остаханәсенә озата. Биредә аның станоклары да, хәзер мастер эшли торган эшләре дә бар: капка өчен роза гөлләре, ян капка өчен витиеватый элементлар һәм хәтта бытбылдык өчен читлек тә.
Ишегалдына керәбез. Хуҗа тәфсилләп болай дип сөйли: "Языковога без хатыным белән 2011 елда күчтек. Ә 2013 елда мин цех эшен башлап җибәрдем. Беренче эшләремнең берсе салкын җайланмадан таган. Соңрак мин кайнар җайланма өчен җиһазлар сатып алдым һәм продукция ассортиментын киңәйттем. Хәзер менә буяу цехы төзедем. Бина әзер, монда җиһазлар сатып аласы калды".
Павел Ильичның алтын кулларына бөтен нәрсә дә кушылган бугай: эскәмияләр дә, перила да, капкалар да, таганнар да, чәчәк түтәлләре дә, мангаллар да - барысын да санап бетерерлек түгел. Ул эшне кыска вакыт эчендә башкара. Зур проектлар да була: әгәр сез, кадерле укучыларыбыз, безнең районның Чуаш Майнасы авылында булсагыз, җирле гыйбадәтханәне күргәнсездер, чиркәү коймасы - Павел Голубевның кул эше. Останың аны әзерләвенә бер айга якын вакыт киткән.
Тимерчелек эшенә мәхәббәтне Павел Ильич, гаилә традицияләрен дәвам итеп һәм һөнәрчелекнең нечкәлекләрен ныгытып, үзенең оста бабасыннан алган. Цехның стеналарында Бөек Ватан сугышы фронтларында сугышкан останың бабасы һәм абыйсының фотосурәтләре эленеп тора. Павел Голубевның абыйлары да оста. "Ремеслоны мин беркайда да укымадым. Барысына да үзем килдем. Тимер кисәге - ул, кәгазь кисәге кебек. Рәсемне күз алдына китерәсеңме, адым саен тимердән коеп ясалган әйбер килеп чыга"