Россия Герое белән очрашу

2021 елның 15 гыйнвары, җомга

8 гыйнварда Биләр «Яшьармеец» яшүсмерләр клубында Россия Герое Александр Супонинский кунакта булды.

Яшь патриотлар аның тормыш һәм хезмәтенең катлаулы тарихын, шулай ук Псков десантчыларының 6 нчы ротасының үлемсез батырлыгы тарихын кызыксынып тыңладылар.

Балалар геройга сораулар бирделәр, ә чара ахырында аның автографын алдылар. Очрашудан соң кунакка Биләр авылының мемориаль комплексын күрсәттеләр.

Александр Анатольевич Татарстан АССРның Чирмешән районы Шешминка авылында туа. 1998 елның көзендә Россия Федерациясе Кораллы Көчләренә алына. Хезмәт 104 нче гвардия Кызыл Байрак парашют-десант полкында (Псков өлкәсе) уза. Бүлекчә командиры итеп билгеләнә. 2000 ел башыннан Чечен республикасында хәрби хәрәкәтләрдә катнаша.

2000 елның 29 февралендә өлкән сержант Супонинский А.А. 6нчы рота составында Шатой районында, Улус-Керт авылыннан ерак түгел, Аргун чикләреннән чыгуны ябып, 776.0 биеклектә оборона ала. Десантчыларның позицияләре боевиклар көче белән һөҗүм ителгән. 90 десантчының 84е, шул исәптән 13 офицер һәлак булды. Аяусыз сугыш барышында Александр Супонинский батырлык һәм каһарманлык күрсәтә һәм, тезенә һәм контузиягә яраланса да, сафта кала. "Төньяк Кавказ төбәгендә законсыз коралланган оешмаларны юк иткәндә күрсәткән батырлык һәм кыюлык өчен" Россия Федерациясе Президенты Указы белән гвардиянең өлкән сержанты Супонинский Александр Анатольевичка Россия Федерациясе Герое исеме бирелде.

6 нчы рота сугышчылары ахыргача көрәште. Алар каһәрләнмәделәр, чигенмәделәр, хәрби бурычларын ахыргача үтәделәр.