Харис Хәйбуллин һөнәренең тугрылыгы

2021 елның 15 гыйнвары, җомга

18 гыйнварда районның баш ветеринария табибы Харис Хәйбуллин алтмыш яшьлек юбилеен билгеләп үтәчәк.

Район ветеринария берләшмәсе җитәкчесе бөтен гомерен Алексеевск районында ветеринария эшен үстерүгә багышлады.

1983 елда Н.Э. Бауман исемендәге Казан ветеринария институтын тәмамлап, хезмәт эшчәнлеген үзенең туган авылы Урта Тигәнәле авылында башлый. Армиягә чакырылганчы бер елга якын «Алга» колхозында ветеринария табибы булып эшли. Армиядән кайткач, санинструктор вазыйфасында хезмәт итә, «Алга» колхозына әйләнеп кайта һәм терлек азыгы җитештерү буенча рәис урынбасары вазыйфасына билгеләнә.

1985 елның июненнән 1997 елның апреленә кадәр «Родина» колхозында баш ветеринария табибы булып эшли. 1997 елда «Игенче» колхозы директоры итеп билгеләнә. Тик рәис булып озак тормый - ярты елдан соң аны «Родина» колхозының баш ветеринария табибы итеп билгелиләр. 2011 елның мартында Харис Хәмит улы "Алексеевск район дәүләт ветеринария берләшмәсен" җитәкли, аның белән бүгенге көнгә кадәр җитәкчелек итә.

Аның оештыру сәләте, үҗәтлеге һәм башкаруы аркасында Алексеевск районы авыл хуҗалыгы хайваннарының кискен йогышлы һәм инвазион авырулары буенча тотрыклы рәвештә имин булды. Башкача әйткәндә, ветеринария контроленең төгәл төзелгән һәм җайга салынган системасы Авыл хуҗалыгы предприятиеләрендә асрала торган йорт хайваннары һәм хайваннар арасында йогышлы авыруларның эре чыганакларын булдырмаска мөмкинлек бирә. Шул ук вакытта районның авыл хуҗалыгы һәм мәйданы буенча иң зурларыннан берсе булуын исәпкә алырга кирәк, шуңа бәйле рәвештә ветеринария хезмәте хезмәткәрләренең җаваплылыгы чагыштырмача югары. Харис Хәмитовичның тәҗрибәсе һәм белемнәре аркасында хәлне контрольдә тота ала.

Хәзерге вакытта аның җитәкчелегендә район хуҗалыкларын эре мөгезле терлекләр лейкозыннан савыктыру буенча максатчан һәм масштаблы эш алып барыла. Ел саен инфекция 5-9% ка кими. Хәзерге вакытта лейкоз буенча түбәндәгеләр имин санала: Лебяжье ТКсының «МФ Лебяжье» ҖЧҖ, Левашово ТКсының «КВ-АГРО» АҖ, «Алга» колхозы, Хәмитов Р.Р. КФХ.

Ел саен котыру авыруын профилактикалауга зур игътибар бирелә. 20 меңнән артык мөгезле эре терлек, 4,5 мең сарык, 740 баш ат вакциналаштырылган. Гражданнарның шәхси хуҗалыкларында ел саен 2 меңнән артык эт һәм мәчеләр вакцинацияләнә. Шулай ук бу авыруны профилактикалау максатларында ел дәвамында кыргый ерткыч хайваннар өчен вакциналы 40 мең доза-приманка таратыла.

Авыл хуҗалыгы хайваннарының сәламәтлеге илнең азык-төлек иминлегенең нигезе булып тора. Шуңа күрә җәмгыять өчен ветеринария роле зур. Мәсәлән, соңгы елларда районда барлык терлекләрнең сакланышы 97,5-98,5% тәшкил итә, үрчем үсеше 15% тан 4-5% ка кадәр кимегән.

Районда тармакны кадрлар белән тәэмин итү мәсьәләсе уңышлы хәл ителә.

Харис Хәмит улы җитәкчелегендә халыкны имин һәм сыйфатлы авыл хуҗалыгы продукциясе белән тәэмин итү өчен «Меркурий» системасын кертү буенча зур эш алып барыла.

Ел саен базарларда һәм терлек чалу пунктларында ВСЭ лабораторияләре тарафыннан 10 меңнән артык экспертиза үткәрелә. Шулай ук сөт һәм сөт продукциясе пробаларын тикшерү һәм район хуҗалыклары һәм шәхси ярдәмче хуҗалыклар тарафыннан сөт продукциясен сату өчен кирәкле барлык ветеринария документларын алга таба рәсмиләштерү дә алып барыла.

Харис Хәмит улы куелган бурычларны хәл итүгә тулы җаваплылык белән якын килә, берләшмә хезмәткәрләренә хөрмәт белән карый. Хезмәттәшләре, оешма хезмәткәрләре, район һәм республика җитәкчеләре арасында абруй казана.

Әлеге оешмада эшләгән дәверендә озак еллар намуслы хезмәте өчен мактау грамоталары, рәхмәт хатлары, Россия Федерациясе Авыл хуҗалыгы министрлыгының Рәхмәт хатлары белән бүләкләнде, «Татарстан Республикасының атказанган ветеринария табибы» исеменә лаек булды.

Якынлашып килүче юбилеегыз белән котлыйбыз һәм җәмгыять файдасына уңышлы һәм нәтиҗәле эш телибез.