2021 елның 14 гыйнвары, пәнҗешәмбе

2020 ел йомгаклары буенча чираттагы хисап җыелышы районның Ромодан авыл җирлегендә узды. Сессиядә район башлыгы Сергей Демидов катнашты.
Җирлектә берничә социаль объект төзелгән: авыл мәдәният йорты, 2 ФАП. Су трассасы алыштырылды, юлларга вак таш җәелде. Үләннәрне вакытында чаптыру һәм юлларны кардан чистарту өчен җирлеккә трактор бүлеп бирелгән. Ромодан урамнарында яктырту көчәйтелгән.
Узган елда 299 тонна сөт тапшырылган, 110 тонна ит сатылган.
Очрашу барышында халык Сергей Демидовка авыл клубын сәхнә аппаратурасы белән тәэмин итү үтенече белән мөрәҗәгать итте. Ә тагын үзешчән артистлар аларга гармун бүләк итүләрен сорадылар.
"Без сезгә һичшиксез ярдәм итәрбез, - дип мөрәҗәгать итте ромоданчыларга Сергей Анатольевич, - бу пандемия вакытында үзегезне һәм якыннарыгызны саклагыз. Әмма Ромодан авыл җирлегендә су белән тәэмин итү челтәрләрен ремонтлау мөһим мәсьәлә булып кала. Бу мәсьәләне дәүләт программаларында катнашу ярдәмендә этаплап хәл итеп булачак".

Авыл җирлегендә яшәүчеләр, сүз уңаеннан, үзара салым программасында актив катнашучылар булып тора. Узган 2020 елда халык күп тапкырлаган чараларга менә нәрсә эшләнгән:
1. Ромодан авылындагы Яшьләр урамына (110 метр) алып баручы тыкрыклар, Масловка авылындагы 130 метр юлга вак таш җәелгән.
2. Масловка авылында, Савинский бистәсендә 2 уен мәйданчыгы сатып алынган.
3. Беренче Ферма торак пунктында уен мәйданчыгы урнаштырылган.
5. Энергия саклаучы лампалар куйдырылган.
6. Дүрт торак пунктта территорияләрне чабу башкарылган.
7. Һәр торак пунктта юлларны кардан чистарту эшләре алып барыла.

Утырышлар дәвам итәчәк.