2020 елның гыйнвар-апрель айларында Алексеевск районы буенча уздырылган тикшерүләр, алкоголь продукциясен сату турында МӘГЪЛҮМАТ

2020 елның 27 мае, чәршәмбе

2020 елның 4 аенда 7,9 мең дал алкоголь продукциясе сатылган, 3%ка кимү күзәтелә.  Кертелә торган алкоголь продукциясен сату 3%ка кимеде, кертелә торган аракыны сату үткән ел белән чагыштырганда 6%ка артты. Республика производствосының алкоголь продукциясе буенча сатуның 3%ка кимүе күзәтелә, аракыны сату 4%ка кимегән. Агымдагы елның гыйнвар-апрель айларында җан башына алкоголь продукциясен сату күләме 3,17л тәшкил итте, бу узган ел белән чагыштырганда 98% тәшкил итә.

Агымдагы чорда территориаль орган белгечләре тарафыннан алкоголь һәм спиртлы продукциянең законсыз әйләнешен ачыклау буенча 11 тикшерү уздырылган. Тикшерү барышында 7 очракта гамәлдәге законнарны бозуның 9 очрагы ачыкланган: алкоголь продукциясен ваклап сатуны чикләүнең 1 факты; продукцияне сату тәртибенең туры килүе мәҗбүри расланырга тиешле бозуның 1 факты; бәяләү тәртибен бозуның 1 факты; алкоголь продукциясен исәпкә алуның билгеләнгән тәртибен бозуның 1 факты; алкоголь продукциясен ваклап сату турында декларацияне билгеләнгән срокта тапшырмавының факты; яраклылык срогы узган алкоголь продукциясен сатуның 1 факты; хәрәкәт кагыйдәләрен бозуның 3 факты (COVID-19).

Легаль булмаган әйләнештән 201,8 литр алкоголь продукциясе алынган. «Халык контроле» дәүләт мәгълүмат системасына 5 мөрәҗәгать кергән, 2 очракта фактлар расланган.

ТР Дәүләт алкоголь инспекциясенең Чистай территориаль органы