2021 елда Алексеевск районында тагын 55 социаль учреждение оптика буенча интернетка керә алды

2022 елның 26 гыйнвары, чәршәмбе

Узган ел Алексеевск районында 55 социаль әһәмияткә ия объектка (СЗО) оптика төзү эшләре тәмамланды, аларны «РФ санлы икътисады» милли программасы кысаларында 2021 елга тоташтыру планлаштырылган иде. Шулар арасында 29 фельдшер-акушерлык пункты, 10 мәдәни-ял үзәге, сигез дәүләт хакимияте һәм район җирле үзидарә органнары объекты, өч янгын посты, ике полиция участок пункты, ике китапханә һәм Росгвардия объекты бар.

Милли программа кысаларында районда тагын 44 социаль объект алданрак тоташтырылган: 2019 елда - 23, 2020 елда - 21 объект.

Татарстан Республикасында әлеге проектның операторы - «Таттелеком» ГАҖ. «Таттелеком» ГАҖ коллективы һәм Алексеевск РУЭС белгечләре тарафыннан, аерым алганда, моңарчы күрелмәгән эш күләмнәре башкарылды. 2021 елда 50 км га якын яңа оптик элемтә линиясе төзелде: аз санлы сигез торак пунктта беренче тапкыр оптика, ә социаль учреждениеләрдә югары тизлекле интернет барлыкка килде, - ди «Таттелеком» ПАО Алексеевск РУЭС җитәкчесе Дмитрий Сабурин. - Халыкны интернет һәм цифрлы телевидениедән югары тизлектә файдалануны тәэмин итү өчен, җепселле-оптик линияләр төзү планлаштырыла».

Алексеевск районында эшләрне уңышлы тәмамлау мөмкин булды, шул исәптән администрация һәм шәхсән район башлыгы Сергей Демидовның локаль мәсьәләләрне хәл итүдә актив катнашуы нәтиҗәсендә.

Ерак районнарны цифрлаштыру халык өчен заманча онлайн-сервисларны файдалана ала. Алар арасында пациентларның җирле медицина учреждениеләренә кабул итүгә дистанцион язылуы, табибларның төбәк һәм федераль клиникалардагы хезмәттәшләре белән видеоэлемтә сеанслары оештыру, онлайн режимда балалар өчен мәгариф учреждениеләре тарафыннан өстәмә дәресләр уздыру, шулай ук документлар белән оператив алмашу һәм дәүләт хезмәтләре порталыннан файдалану.

2019 елдан алып 2021 елга кадәр «РФ санлы икътисады» милли программасы кысаларында оптика буенча интернетка Татарстан Республикасының 863 торак пунктында 3 527 социаль әһәмиятле объект тоташтырылган, шуларның өчйөзгә якыны беренче тапкыр оптика алган. Объектларда интернетка керү тизлеге 100 Мбит/с. ка җитә. Проектны гамәлгә ашыруда «Таттелеком» ГАҖның ике меңгә якын белгече җәлеп ителде.

Белешмә:

"РФ цифрлы икътисады" милли программасы кысаларында оптика буенча интернетка социаль әһәмияткә ия объектларны кертү 2019 елда башланды. 2019 елның 29 июлендә РФ цифрлы үсеш, элемтә һәм массакүләм коммуникацияләр министрлыгы ТР территориясендә элемтә линияләре буенча интернет челтәренә тоташтыру өчен подрядчы сайлау буенча электрон аукцион үткәрде. Конкуренция көрәше нәтиҗәсендә биш катнашучы, шул исәптән федераль компанияләр, «Таттелеком» ГАҖ җиңде. Дәүләт контракты 2019 елның 13 августында РФ һәм "Таттелеком" ПАО цифрлы үсеш, элемтә һәм массакүләм коммуникацияләр министрлыгы тарафыннан имзаланды.