2022 елда Татарстанда «Экология» илкүләм проекты кысаларында 3,6 мең га мәйданда урман торгызу эшләре башкарылачак

2022 елның 26 гыйнвары, чәршәмбе

2022 елда Татарстан Республикасында 3,6 мең га мәйданда урманнарны яңадан торгызу планлаштырыла, ул «Экология» милли проектының «Татарстан Республикасында урманнарны саклау» региональ проекты кысаларында башкарылачак. Шулардан 1,4 мең га мәйданда урман культуралары утырту, 2,1 мең га табигый урман торгызу, 4 га катнаш урман торгызу һәм 104 га урман үрчетү эшләре башкарылачак.

Шулай ук урман тармагы белгечләре тарафыннан 13,5 мең га мәйданда урман культураларын агротехник карау, 4 мең га урман культураларын тулыландыру, 21 га базислы урман питомникларында орлык чәчү эшләре башкарылачак.

«Республиканың урман фондында урманнарны торгызу эшләрен сыйфатлы башкаруны тәэмин итү – 2022 елга безнең төп бурычларыбызның берсе, - дип билгеләп үтте ТР Урман хуҗалыгы министры Равил Кузюров. - Аны тормышка ашыру өчен узган ел питомникларда 34,1 миллион стандарт утырту материалы үстерелгән. Бу сан урманнарны яңадан торгызу өчен генә түгел, саклагыч урман үсентеләрен дә җитә».

Белешмә өчен. «Экология» милли проектының «урманнарны саклау» федераль проекты кысаларында «Татарстан Республикасында урманнарны саклау» төбәк проекты 2019 елда тормышка ашырыла башлады. Аның төп максаты-2024 елга карата 100% ка карата урманнарны табу һәм яңадан торгызу балансын тәэмин итү. Бу максатка ирешү өчен 2 максатчан индикатор билгеләнгән: » урман торгызу һәм урман үрчетү мәйданының киселгән һәм һәлак булган урман утыртмалары мәйданына мөнәсәбәте, % «һәм»урман янгыннарыннан зыян, млн.сум".