Укучылар килешүе төзедеңме – яхшылык кыл, эшлә!

2021 елның 22 сентябре, чәршәмбе

Алексеевск район суды район кешесенә эш бирүчегә аны укытуга тотылган акчаны түләргә кушты.

Эш бирүчеләр яшь белгечләрне билгеле бер тармакка эшкә җәлеп итә, алар белән укучылар килешү төзи, нигезедә оешма студент өчен укуын һәм аңа ай саен стипендия түли. Студент укуын тәмамлагач, әлеге предприятиедә килешү нигезендә берничә ел эшләргә тиеш.

Барысы да шулай җиңел кебек: оешма хисабына укыдым, аннары китеп, шунда 3 яки 5 ел эшләдем, үз белгечлегем буенча, тәҗрибә тупладым һәм ирекле. Менә үз тармагының әзер белгече. Тик юк, практикада барысы да башкача чыга.

Әйтик, ТР Алексеевск район суды практикасында оешманың укучы килешүе буенча тотылган чыгымнарны түләттерү турында гариза белән судка мөрәҗәгать иткән очрагы була. Дәгъваны нигезләп, укучы белән бер кеше арасында укучы килешүе төзелүе күрсәтелә, аның нигезендә, укучы конкрет белгечлек буенча югары һөнәри белем алырга, күнекмәләр һәм белемнәргә ия булырга, белгечлек буенча уңышлы белем алырга, югары белем һәм квалификация турында документ алырга һәм гыйльми квалификация нигезендә эш бирүчедән хезмәт килешүе буенча кимендә 3 ел эшләргә тиеш. Эш бирүче яшь кешене уңышлы укыту чорында соңгы айлык стипендия түләү бурычын йөкләгән. Югары белем турындагы диплом алганнан соң 45 көн эчендә укучы эш бирүче белән хезмәт килешүе төзергә һәм кимендә 3 ел эшләргә тиеш. Студент кыз уңышлы укый һәм ай саен оешмадан шәхси счетка стипендия ала, әлеге белем бирү учреждениесен тәмамлый һәм югары белем турында диплом ала.

Шулай итеп, гариза бирүче үз бурычларын тиешенчә үтәде. Кызга алган белгечлеге буенча берничә тапкыр эш тәкъдим ителә, әмма җавап бирүче эшкә урнашырга теләми, гариза бирүченең укучы килешүе буенча үз йөкләмәләрен үтәүдән баш тартуын бәяли. Җавап бирүче адресына эшкә урнашу өчен кадрлар бүлегенә килергә яки аңа түләнгән стипендия буенча чыгымнарны капларга дигән дәгъва җибәрелде,әмма кыздан ул декрет ялында булуын, әмма раслый торган документлар беркетелмәгәнлеген күрсәтте. Гариза бирүче җавап бирүчедән уку килешүе буенча тотылган чыгымнарны үз файдасына түләттерүне сорады. Суд утырышында җавап бирүченең үзе билгеләнгән һәм диплом алганнан соң 45 көн эчендә йөклелек һәм бала табу буенча отпускта булмавы расланган. Шулай итеп, суд тарафыннан җавап бирүче тарафыннан укучы килешүе шартларын бозу факты ачыкланды.

Эшне карау барышында җавап бирүче үзенең авыр матди хәленең дәлилләрен тәкъдим итте, хәзерге вакытта ул эшләми, декрет ялында, аның иждивениесендә кечкенә бала бар, ире әле күптән түгел генә яңа эшкә урнашкан. Әлеге хәлләрне карар чыгарганда исәпкә алуны сорады.

Суд җавап бирүченең хәлен исәпкә алды. Чөнки әгәр суд тикшерүе барышында хезмәткәр китерелгән зыянны капларга тиеш икән, суд Россия Федерациясе Хезмәт кодексының 250 статьясындагы 1 өлеше нигезендә, хезмәткәрнең дәрәҗәсен һәм рәвешен, матди хәлен, шулай ук башка конкрет хәлләрне исәпкә алып, хезмәткәрне мондый вазыйфадан тулысынча азат итәргә хокуклы түгел. Шул ук вакытта зыян күләменең кимүе, әгәр зыян үз максатларында туры килгән җинаять белән китерелгән булса, мөмкин түгеллеген истә тотарга кирәк.

Зыян күләмен тулы һәм чикләнгән матди җаваплылык очракларында киметергә мөмкин.

Суд карары белән мөрәҗәгать итүче-оешманың дәгъвасы өлешчә канәгатьләндерелде, җавап бирүчедән уку килешүе буенча тотылган чыгымнар түләттерелде, аларның күләме киметелде.

Хезмәткәрләр өстәмә һөнәри белем алырга хокуклы. Әлеге хокук хезмәткәр белән эш бирүче арасында килешү төзү юлы белән гамәлгә ашырыла. Әгәр дә укучы җитди сәбәпләрсез килешү буенча үз бурычларын үтәмәсә, шул исәптән эшкә керешмәсә, эш бирүче таләбе буенча аңа укучы вакытында алган стипендияне кире кайтара, шулай ук эш бирүченең укуы белән бәйле башка чыгымнарын каплый.