Йөрәктә пасха шатлыгы белән

2021 елның 4 мае, сишәмбе

Алексеевскилылар Якты Пасха бәйрәмен хач белән каршы алдылар

Шимбәдән якшәмбегә каршы төндә бистәнең берничә йөз кешесе төп христиан бәйрәмен бәйрәм итү өчен Воскресение Христова храмына килде.

Пасхаль гыйбадәтләр башкарылды. Төн уртасында дин тотучылар гыйбадәтханә тирәсендәге хач белән уздылар.

Аннан соң алар гыйбадәт кылдылар һәм артосны изгеләндерделәр.

Бәйрәм хезмәте ахырында Алексеевск благочинниесе Павел атакай җыелучылар алдында Мәскәү һәм бөтен Русь Патриархы Кирилл һәм Казан һәм Татарстан митрополиты Кириллның Пасха юлламаларын укыды. Дин тотучыларны Христосның Яңадан туу бәйрәме белән котлады.

Христосның Якты Якшәмбесе - чиркәү календареның иң хөрмәтле һәм шатлыклы бәйрәме, "бәйрәмнәр бәйрәме", ул тынычлык һәм кешенең яңаруын һәм коткаруын, үлем өстендәге тормышны, игелек һәм яктылыкны һәм явызлык өстеннән тантана итүне символлаштыра.

Моның белән Пасха чаралары тәмамланмады. Якшәмбе көнне иртән гыйбадәт кылуга килүче хатын-кызлар куличлар белән Алексеевск РҮХдә һәм «Үсеш» тернәкләндерү үзәгендә булдылар.

Пасха бәйрәмендә изге Алексей приходының шәфкать туташы һәм «Свет миру» яшьләр бүлегендә катнашучылар бу көнне хастаханәдә булган авырулар янына бардылар. Алар куличларны, Пасха йомыркаларын тапшырдылар һәм авыруларны һәм медицина хезмәткәрләрен бәйрәм белән котладылар. Шулай ук пасхаль бүләкләр «кызыл зона» да дәваланучылар һәм эшләүчеләр өчен тапшырылды.

Бу көнне алар «Үсеш»тернәкләндерү үзәгендә дә пасхаль бүләкләр белән булдылар. Протоиерей Илья Маташов анда булган кешеләрне Христосның туган көне белән котлады һәм аның тарихы һәм әһәмияте турында искә төшерде.

Бүләкләргә акча шәфкать туташлары оештырган хәйрия акциясе барышында җыелган. Шулай ук акциядә «Новые люди» хәрәкәте активистлары да катнашты. Алар Гигиена чаралары партиясен тапшырдылар. Пасха алдыннан Алексеевск благочиниесе благочинные, протоиерей Павел Чурашов йомырка һәм куличларны изгеләндерде.

Ә инде көннең икенче яртысында, традиция буенча, якшәмбе мәктәбендә тәрбияләнүчеләр бу якты көндә матур традициягә әйләнде. Д.Тростянский храмга бәйрәм гыйбадәтенә килде, аны тәмамлаганнан соң һәркем Пасханың төп символын - йомырка һәм бүләк алды.

Бәйрәм Якшәмбе мәктәбендә дәвам итте. Әтисе Илья Маташов барлык катнашучыларны якты Пасха белән котлады һәм бәйрәм башына хәер-фатихасын бирде. Балалар «Гуси-лебеди» дигән пасхаль инсценировка әзерләделәр, анда мәктәпнең барлык тәрбияләнүчеләре дә катнашты. Һәр төркем спектакльне үзенчәлекле номеры: җыр яки бию белән бизәде. "Спектакль чын-чынлап бәйрәмчә, якты, җиңел һәм күңелле, әмма шул ук вакытта тирән мәгънәгә ия булды. Балалар һәм барлык кунаклар кеше өчен тыңлау, шәфкатьлелек һәм догалар кебек игелекләрнең никадәр мөһим булуын аңладылар», - дип уртаклашты тамашачыларның берсе Елена Фролова.

Спектакльдән соң укытучылар, тәрбияләнүчеләр һәм ата-аналар бергәләп бәйрәм табынына юл тоттылар, шуннан соң алар Куанычлы ут килүен көттеләр.

Храмга аны протоиерей Павел Чурашов алып кайтты. Мәхәллә кешеләре шәм кабыздылар һәм лампадаларда аны өйләренә алып киттеләр. Куанычлы (Благодатный) ут гыйбадәтханә стеналарында ел буе, киләсе Пасхага кадәр яначак.