Кар төште, һәм кырларда «Томан» барлыкка килде

2021 елның 10 апреле, шимбә

Алексеевск районында язгы кыр эшләре башланды.

Пәнҗешәмбе көнне күпьеллык үләннәрне тукландыруга беренчеләрдән булып «Алексеевск» күмәк предприятиесе механизаторлары чыкты. Бу хуҗалыкта ашлама кертү өчен өч «Томан» һәм ике трактор җәлеп ителгән.

Бер көндә мең гектарга кадәр эшкәртелер дип көтелә. Бу хакта хуҗалык агрономы Нияз Шакиров хәбәр итте.

«Хәзер безгә барлыгы 10 мең гектар күпьеллык үләннәрне һәм көзге культураларны тукландырырга кирәк. Күпьеллык үләннәр бездә 3000 гектар, ә уҗымнар – 7200 гектар. Бүген күпьеллык культураларга беренче сәфәребез. Гектарына 60-65 кг исәбеннән минераль ашламалар кертәчәкбез. Ә көзге культураларга бездә гектарына 200 кг бүлеп бирелгән. Без аларны ике этапта ашлаячакбыз, һәр гектарына 100әр кг туры килә. Тиз арада тукландыруны төгәлләргә тырышачакбыз. Һава торышы мөмкинлек бирсә, көн саен мең гектарга кадәр эшкәртә алачакбыз. Узган ел без иртәнге дүрттә басуга чыктык, әмма ул чакта иртә белән суык иде, быел ничек буласын карарбыз».

Басуга беренчеләрдән булып механизаторлар Николай Кузнецов һәм Анатолий Платонов чыкты. Алар белән бергә ашлама китерүдә тракторчы Евгений Бурдов эшли. Бакларга ашлама кертәбез, аларның «Томаннары» Кыркүлдән ерак түгел басуга ашлама кертергә киттеләр. Тагын бер машина Спас шәһәреннән ерак түгел эшләде.

Николай Кузнецов сөйләвенчә, техника сезонга әзер, әмма беренче чыгу, кагыйдә буларак, вак-төяк җитешсезлекләрне күрсәтә:

«Машина тәртиптә. Әзерлеккә җитди карасаң һәм аны тиешенчә әзерләсәң, бик яхшы булачак. Беренче кергәндә, гадәттә, юеш була: чыктым, сынап карадым һәм җайга салдым. «Томан»га үзе кыр куркыныч түгел, ул ышанычлы рәвештә үз көпчәкләре хисабына бара. Грунтка баскач, мәйдан зурая һәм күмелергә ирек бирми. Һәм пневмоподушек хисабына каркас күперләр арасындагы йөкне тигез итеп бүлә. Бу «Томан»да 2018 елдан бирле эшлим, аны яхшы беләм, кабинада җылы, уңайлы. Эшләрбез!»

Башка хуҗалыкларда да язгы кыр эшләренә тракторлар һәм агрегатлар әзер. Моны авыл хуҗалыгы техникасының әзерлек дәрәҗәсен бәяләгән республика комиссиясе раслады. Чәршәмбе көнне район хуҗалыкларының машина ишегалларында Татарстанның «Россельхозүзәк» җитәкчесе Виталий Новичков һәм Татарстанның агробизнес кадрларын яңадан әзерләү институтының механикалаштыру һәм цифрлаштыру кафедрасы укытучысы Алексей Архиреев булдылар. Алар авыл хуҗалыгы идарәсе хезмәткәрләре белән бергә техниканы да карадылар. Хуҗалыкларда тракторлар, чәчкечләр, тырмалар һәм башка тагылма агрегатлар әзерлек сызыгына куелган иде. Комиссия эше йомгаклары буенча районда техника кырларга чыгарга әзер. Ә зур булмаган җитешсезлекләр якын арада бетереләчәк.