Яшь экологлар проектлары район табигатенә ярдәм итәчәк

2021 елның 7 апреле, чәршәмбе

Икенчел чималдан вулканнары, Алексеевск районының Кызыл китабы һәм бал сыйфаты: 130 укучы район һәм республиканың экологик проблемалары турында фикер алышты.

Бистәнең икенче мәктәбендә «Экология, тынычлык һәм без» Республика фәнни-гамәли конференциясе булып узды. Бу Татарстан Экология министрлыгы һәм «Рус география җәмгыяте» региональ бүлекчәсе ярдәмендә мәктәп стеналарында уза торган икенче конференция инде. Анда Татарстан мәктәпләреннән 132 укучы катнашты. Тугыз секциягә бүленеп, балалар экология өлкәсендә үз эшләрен тәкъдим иттеләр.

Мәсәлән, «Туган якның экологик проблемалары» секциясендә Эльвина Суниева һәм Дамир Медведев сукбай хайваннар мәсьәләсен күтәрделәр. Тикшерү эшләре барышында балалар сукбай песиләрне исәпкә алу үткәрделәр һәм бистәнең үзәк өлешендә аларның яшәү адресларын төзеделәр. Балалар тикшеренү үткәреп кенә калмадылар, ә йомшак дускайларны урнаштырырга тырыштылар. Биләр мәктәбеннән Дмитрий Мурзин һәм Артем Евланов жюрига Биләр елгасының саегуы һәм пычрануы турында сөйләделәр. Алексеевскиның өченче мәктәбеннән Ислам Зәйдәров аюга каршы көрәшнең экологик алымнарын тәкъдим итте. Ә Ялкын мәктәбе укучылары Маргарита Каранаева һәм Арина Козлова Алексеевск районының Кызыл китабы проектын тәкъдим иттеләр. Бу мәктәп укучыларының берничә ел эшләгән уртак эше. Анда район территориясендә булган һәм юкка чыгу куркынычы астында булган сирәк кошлар, җәнлекләр, үсемлекләр һәм гөмбәләр җыелган. Аларның проекты үз секциясендә беренче урынны алды.

«Без бу китапның рәсми статус алуын һәм шул рәвешле кешеләрнең игътибарын кайбер төр хайваннарның юкка чыгу проблемасына юнәлтергә телибез. Бу мәсьәләдә район башлыгы Сергей Демидов ярдәмгә өметләнәбез. Без аларны китаптагы рәсемнәрдә генә түгел, ә кыргый табигатьтә күрә алсын өчен, сирәк төрләрне саклап калу өчен барысын да эшләргә кирәк», - дип белдерде Маргарита Каранаева.

«Балаларның күп эшләре яхшы дәрәҗәдә, аларның бу эшкә күңелләре белән якын килүләре, туган якның киләчәгенә битараф булмаулары белән күренә. Бу бик сөендерә. Үз ягыбыздан, без экологик хәрәкәттә һәм әйләнә - тирә дөньяны танып белүдә мөмкин кадәр күбрәк кеше катнашсын өчен, яшьләр хәрәкәтен хупларга һәм үстерергә әзер», - диде жюри әгъзасы, РГОның төбәк бүлеге каршындагы Яшьләр клубы җитәкчесе Рөстәм Фәрхуллин.

Башка секцияләрдә дә чыгышлар кызыклы һәм якты булды, анда мәктәп укучылары табигать байлыгын саклау һәм арттыру буенча күп кенә идеяләр һәм проектлар тәкъдим иттеләр.

Конференция ахырында мәктәп директоры Людмила Липлялина балаларга конференциядә катнашкан өчен рәхмәт белдерде. Шулай ук жюри әгъзалары да җылы сүзләр әйттеләр, алар арасында ТР Экология һәм табигатьтән файдалану министрлыгы вәкилләре, КФУ мөгаллимнәре дә бар иде.