Урманчылар хәбәре буенча

2021 елның 7 апреле, чәршәмбе

Урман - Россия һәм кече Ватаныбызның төп байлыкларының берсе. Безнең урман елның теләсә кайсы вакытында һәм теләсә кайсы һава торышында яхшы, ул һәр тапкыр үзенең кабатланмас кыяфәте белән сокландыра һәм гаҗәпләндерә. Гаҗәеп матур, караңгы һәм якты урманнар, наратлар, каенлык, җиләк-җимеш һәм гөмбәләр, кошлар һәм җәнлекләр төрлелеге. Урман фондында нарат, каен, имән, усак һәм чыршы утыртмалары өстенлек итә. Сезон җитүен һәр кеше теләсә кайсы яшьтә зур шатлык һәм өмет белән көтә. Алда торган отпуск, ял һәм бәйрәм көннәрендә табигатьтә ял итү, үзләренең өй яны участокларында эшләү - болар барысы да озын кыштан арынырга мөмкинлек бирәчәк. Кызганычка каршы, кайберәүләр кар эрегәннән һәм кар суы киткәннән соң янгын чыгу ихтималы кискен артуын оныта. Урман янгыннары үсүнең иң кызган чагы нәкъ менә язгы айларга туры килә, ел саен урман янгыннары турында куркыныч хәбәрләрне ишетәбез. Алар коры үләнне, узган елгы яфрак түшәмен үз белдекләре белән яндырудан, ут белән саксыз эш итүдән килеп чыга. Коры яфракка, ылыслы аслыкка яки торфка ташланган шырпы яки тәмәке төпләре сүнмәгән учак - урман янгынының сәбәпчеләре булырга мөмкин. Урман янгыннары бик куркыныч: чөнки берничә дистә ел гына торгызу өчен кирәк булган гаять зур урман мәйданнары, җәнлекләр һәм кошлар, урман астында булган барлык тереклек үлә. 15 апрельдән Татарстанда янгын куркынычы булган чор билгеләнә, шуңа күрә янгын куркынычсызлыгының түбәндәге таләпләрен үтәүгә аерым игътибар бирергә кирәк:

• Урман-парк зоналарында учаклар торгызмаска һәм аларны караучысыз калдырмаска;
  • Ачык уттан файдаланмаска (сүндерелмәгән тәмәке, шырпы һәм үләндәге предметларны ташлау);
  • Урамда ташланган шешәләр, кояшлы көннәрдә кояш нурларын фокусларга һәм коры үсемлекне ялкынландырырга мөмкин булган ватылган пыялаларны калдырмаска;
  • Урманда янып бетә торган материаллар (май яки бензин белән туендырылган чүпрәкләр һәм ботаклар) калдырмаска;
  • Агачлар һәм болыннар арасындагы коры үләннәрне, агачлардан мамыкларны яндырмаска.
  • Камышларны яндырмаска;
  • Ылыслы яшь үсентеләрдә, торфлы, агач кисү калдыклары булган һәм әзерләнгән агач кисүче, корыган үләнле урыннарда, агач ябалдашларында учак кабызмаска

Урман янгыны ачыкланган очракта кичекмәстән урман сакчылыгына хәбәр итегез – 884341 43-3-78, 884341 43-3-25 телефоннары буенча ; янгын хезмәтенә - 01 тәүлек буе.

Янгын куркынычы янаган чорда «Биләр урманчылыгы» Дәүләт казна учреждениесе хезмәткәрләре урманнарны патрульләү оештырылды. Закон бозучыларны ачыклаганда РФ КоАП 8.32 маддәсе буенча административ җәза каралган, ул гражданнарга - дүрт меңнән биш мең сумга кадәр; вазыйфаи затларга - егерме меңнән кырык мең сумга кадәр; юридик затларга ике йөз илле меңнән биш йөз мең сумга кадәр административ штраф салуга китерә.

Билгеле булганча, янгынны булдырмый калу, гомерен куркыныч астына куеп, аны сүндерүгә караганда яхшырак. Урманда үзеңне җаваплы тотыгыз һәм ул чакта үзегезне өегездәге кебек хис итерсез!