Милли проектларны гамәлгә ашыру турында.

2020 елның 27 ноябре, җомга

Милли проектларны гамәлгә ашыру турында.
Алексеевск укучылары «Мәгариф» илкүләм проекты кысаларында пилотсыз очучылар белән идарә итәргә өйрәнә. Алексеевск муниципаль районында «Заманча мәктәп» федераль проектын гамәлгә ашыруның ике елы эчендә өч «Үсеш ноктасы» үзәге булдырылды. 2019 елда бу юнәлештә эш Биләр һәм Юеш Көрнәле мәктәпләрендә, ә 2020 елда - Советлар Союзы Герое Иван Егорович Кочнев исемендәге 2 нче Алексеевск мәктәбендә оештырылган иде.
Анда балалар төп гомуми белем бирү программаларын гына түгел, цифрлы, табигый-фәнни, техник һәм гуманитар профильле өстәмә программаларны да үзләштерәләр.
Биләр урта гомуми белем бирү мәктәбе
«Узган елның апрелендә Биләр мәктәбе «Үсеш ноктасы» Бөтенроссия проектында катнашкан республиканың беренче мәктәпләре арасына керде, - дип сөйли мәктәп директоры Андрей Чугуров. Ул чакта алар 97 генә иде. Бу программа нәкъ менә зур шәһәрләрдән ерактагы авыл мәктәпләре өчен эшләнгәнлектән, безнең мәктәп мисалында бу максатка ирешкәннәр дип әйтергә була. Дүрт кабинетны ремонтлау һәм аларны заманча дәрәҗәгә җиткерү бөтен мәктәптә капиталь ремонт үткәрү өчен төп фактор булды. Ә бөтен эш якын-тирә мәктәпләр, өстәмә белем бирү оешмалары, мәдәният бүлеге, район методик берләшмәләре белән тыгыз элемтә нигезендә башкарылды».
Советлар Союзы Герое Иван Егорович Кочнев исемендәге 2 нче Алексеевск мәктәбе.
"Яңа җиһазлар укучыларга яңа компьютер технологияләрен һәм тренажерларны кулланып технология, информатиканы, ОБЖны өйрәнергә мөмкинлек бирәчәк, - дип сөйли директор урынбасары Алсу Абдулгалиева, - балалар шахмат, робототехника, 3D-модельләштерү һәм 3D-дизайн, программалаштыру дәресләренә йөри алалар һәм хәтта пилотсыз идарә итә алалар".
Бүгенге көндә «Мәгариф» милли проекты кысаларында илнең 50 төбәгендә 2049 «Үсеш ноктасы» үзәге ачылды. Проект шулай ук Алексеевск районының Юеш Көрнәле авылы мәктәбендә дә тормышка ашырыла. 2021 елда район үзәгенең беренче һәм өченче мәктәпләрендә «Үсеш ноктасы» үзәкләрен ачу планлаштырыла.