Өй туе белән, алексеевскилылар!

2020 елның 24 ноябре, сишәмбе

Өй туе белән, алексеевскилылар!
Тагын бер яшь гаилә «Россельхозбанк» тарафыннан бирелгән «Авыл ипотекасы» дәүләт программасы буенча сатып алынган яңа фатир ачкычларын алды.
Алексей һәм Ирина Пилишкиннар яңа гына төзелгән Чиркәү мәйданында яңа күп фатирлы йортны сатып алганнар. Алар ташламалы дәүләт программасыннан файдаланучылар һәм бистә үзәгендәге әлеге яңа төзелештә торак алучылар арасында беренчеләрдән булдылар.
Алексей һәм Ирина сөйләвенчә, яңа торак сатып алу идеясе күптән өлгереп җиткән.
«Без киңәергә булдык, чөнки дүрт яшьлек улыбыз Герман үсә һәм бер бүлмәле фатирда инде тыгызая. Бу йортка сайлау берничә сәбәп аркасында килеп чыкты: беренчедән, бу яңа йорт. "Икенчел" белән элемтәгә керәсе килмәде. Икенчедән, биредә барысы да янәшәдә: балалар бакчасы, мәктәп, кибетләр», - ди Алексей.
«Сатып алудан канәгать. Бу йортта фатирлар барлыгын белгәч, банкларның ипотеканы рәсмиләштерү өчен шартларын өйрәнә башладылар. Һәм нәкъ менә әлеге дәүләт программасы турындагы мәгълүматка 3% ка тап булдык. Киләчәктә банкка мөрәҗәгать итмәс өчен берьюлы өч бүлмәле фатир сатып алдык», – ди Ирина Пилишкина.
Торакны алар бер атна элек сатып алган. Әлегә фатир кара бизәкләүле һәм гаилә парына анда ремонт ясарга туры киләчәк. Банк идарәчесе Николай Петров билгеләп үткәнчә, «Авыл ипотекасы»нда катнашучылар өчен дәүләт программасы кысаларында банк киметелгән ставка буенча кулланучылар кредитын да бирә.
«Октябрьдән бездә бер килешү кысаларында кеше безгә чикләнмәгән санда күп тапкыр да мөрәҗәгать итә ала дигән яңалык гамәлдә. Һәм 250 мең сумга кадәр акча алырга мөмкин. Мәсәлән, җылылык бирүгә-бер, бизәкләү эшләренә - икенче, ишекләр куюга – өченче килешү. Алексеевскилыларны 2020 ел ахырына кадәр дәүләт программасыннан файдаланырга чакырабыз, чөнки хәзер рәсмиләштерү өчен гади шартлар бар», - дип сөйләде идарәче.

#айдаАлексеевский
#Алексеевскийрайон