Авыл кечкенә, эшләр зур

2020 елның 20 октябре, сишәмбе

Лебедино авыл җирлеге җитәкчесе Юрий Тюкарёв шәхси үрнәктә ярдәмче хуҗалык - мәшәкатьле йөк түгел, ә авыл халкы өчен яхшы ярдәм, дип исбатлый.

«Шәхси ярдәмче хуҗалык һәм терлекләрнең баш санын арттыру динамикасы тормыш сыйфатын яхшыртуда зур ярдәм булып тора. Авыл хезмәтчәннәре, үз хуҗалыкларында терлек тотар өчен, үз мисалларында ничек эшләргә кирәклеген күрсәтсеннәр: минем 5 сыерым, 5 үгезем, 35 дуңгызым, 30 сарык, 100 башка якын кош-кортым бар, - дип бүлешә Юрий Иванович, - нәтиҗәдә, сыерларның һәм вак мөгезле терлекләрнең баш санын арттыру динамикасы уңай. Лебедино авылында һәрберсе 8 баш сыерга исәпләнгән 3 гаилә фермасы төзелә. Киләсе елда Новоспасск авылында бер гаилә 5 башка исәпләнгән ферма төзергә теләк белдергән. Шәхси ярдәмче хуҗалыкларны алып баручы халкыбыз савым сыерлары, кәҗәләр асрау чыгымнарын каплауга 300 мең сумлык субсидияләр алды. Ә район субсидияләү программасы буенча тагын 30 мең сум акча алдык (һәр арттырылган сыер өчен 5 мең сум һәм баш санын 6 башка арттырдык). Бер литр өчен 22.50 сум сөт җыялар.  Барысы да кооперативка кергән өчен, безгә һәр бирелгән сөткә өстәмә 1 сум өстиләр».

Җирлек территориясендә «Алексеевское» НП инвесторы, Гомәров КФХ, «Трио» ҖЧҖ һәм Катков «Пчелич» КФХ эшчәнлек алып бара. Соңгысы бал җитештерүне үстерүгә 3 миллионлы грант алды һәм хәзер махсуслаштырылган бина төзи.

Әмма иң мөһиме гади авыл кешесенең хезмәте булып кала. Авылда җитештерү белән шөгыльләнүче кеше - аерым кыйммәт. Мондый кешеләргә ярдәм итү өчен Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы берничә программаны гамәлгә ашыра. Шуларның берсе - «Агропрогресс». Ул 2021 елда эшли. Грантларның суммасы 30 млн сум тәшкил итә. Алар, аерым программалар булган КФХ, шәхси эшмәкәрләр, авыл хуҗалыгы кулланучылар кооперативларыннан тыш, авыл хуҗалыгы җитештерүчеләре өчен каралган. Гариза бирүче Татарстанда теркәлгән булырга һәм проектны тормышка ашыру өчен грант суммасының 10% күләмендә үз акчасына ия булырга тиеш.

«Агропрогресс» гаилә фермаларын үстерү буенча грантка бик охшаган, шул ук максатларга тотыла: авыл хуҗалыгы продукциясен һәм аны эшкәртү продуктларын җитештерү, саклау, эшкәртү һәм сату базасын үстерү, авыл хуҗалыгы продукциясен җитештерү, саклау һәм эшкәртү өчен яңа объектлар төзү, авыл хуҗалыгы продукциясен җитештерү, саклау һәм эшкәртү өчен объектлар, авыл хуҗалыгы техникасы һәм махсус транспорт белән комплектацияләү, авыл хуҗалыгы терлекләрен (дуңгызлардан тыш) сатып алу, кош-корт һәм балык үрчетү материалы.