Ике сугыш солдатлары тынычлык тапты

2020 елның 15 октябре, пәнҗешәмбе

Биләр һәм Левашево эзтабарлары «Хәтер вахтасы» дип исемләнгән эзләнү экспедициясендә катнаштылар.

Сентябрь ахырында Татарстан Республикасының «Ватан «Берләшмә»се төбәк иҗтимагый яшьләр оешмасы эзтабарлары 1918-1921 елларда Гражданнар сугышы урыннары буенча «Килешү һәм татулашу вахтасы» республика акциясе кысаларында чираттагы Эзләнү Экспедициясе үткәрделәр.

Эшләр традиция буенча Спас районының Измери авылы янында үткәрелде.

«2014-2020 елларда эзтабарлар тарафыннан бу урыннарда КОМУЧа Халык армиясенең 70 сугышчысы җәсәдләре табылган һәм күмелгән (Самарада Бөтенроссия гамәлгә кую җыелышы әгъзаларының комитетын кораллы формалаштыру). Бу юлы Актай елгасындагы су дәрәҗәсе әле бик югары, шуңа күрә эзтабарлар елга ярында бер хәрби хезмәткәрнең генә сөякләрен таба һәм күтәрә алдылар. Һәлак булган вакытта император армиясенең баш киеменнән кокард табып алына. Экспедиция эшендә бөтен республикадан эзтабарлар белән бергә «Яшьармеец» (Биләр) һәм «Каскад» (Левашево) эзтабарлар отрядлары вәкилләре дә катнашты.

Шулай ук экспедицияне тантаналы ябу вакытында Яр Чаллы эзтабарлары Кызыл Армия солдатының Волгоградта табылган мәетләрен дә туганнарына тапшырдылар. Сугышчы янында аның шәхси әйберләре табылган, алар буенча аның исемен һәм фамилиясен билгели алганнар. Солдат тумышы белән Питрәч районының Шәле авылыннан. Тантаналы шартларда аның җәсәдләре туганнарына тапшырылды. 78 елдан соң кызылармеец өенә сугыш кырыннан әйләнеп кайта.  1942 елда аңа 18 яшь тула һәм аны Ватанны саклауга алалар. Моңа кадәр ул хәбәрсез югалган дип санала.  Әмма хәзер ул туган җирендә тынычлык тапты!

Тагын күпме сугышчы хәбәрсез югалган дип санала. Сугыш хәбәрсез югалган соңгы кеше табылып, кырдан туган җиргә әйләнеп кайткач кына тәмамлана» - диде «Каскад» хәрби-эзләнү отряды җитәкчесе Александр Зудин.