Алексеевскида Татарстан Республикасы Халыклар ассамблеясе башкарма комитеты җитәкчесе Константин Яковлев районыбызның милли җәмгыятьләре вәкилләре белән очрашты.

2020 елның 4 сентябре, җомга

Кичә Алексеевскида Татарстан Республикасы Халыклары ассамблеясе башкарма комитеты җитәкчесе Константин Яковлевның безнең районның милли җәмгыятьләре вәкилләре белән очрашуы булды.

Татарстан - гасырлар һәм дистә еллар дәвамында төрле милләт вәкилләре дус-тату яшәгән аз санлы территорияләрнең берсе. Күп милләтле Татарстан Республикасы Хөкүмәте милли һәм мәдәни үзенчәлекне һәм аның территориясендә яшәүче барлык халыкларның үзенчәлеген саклауга һәм үстерүгә зур игътибар бирә, тел, мәдәният, милли-сәнгать кәсепләренең һәм һөнәрләренең һәрьяклап үсешенә ярдәм итә.
Алексеевск муниципаль районында милли һәм мәдәни сәясәтнең өстенлекле бурычларын хәл итүгә шулай ук аерым игътибар бирелә. Хәзерге вакытта Алексеевск муниципаль районында Татарстан Республикасы халыклары ассамблеясенең җирле иҗтимагый оешмасы биш милли-мәдәни үзәктән тора:
* Сахаровка мәдәният йорты каршындагы Рус милли-мәдәни берләшмәсе һәм Ялкын мәдәният йорты филиалы белән китапханә
* Кыр Шонталысы мәдәният йорты каршындагы Татар милли-мәдәни үзәге.Татар милли-мәдәни үзәге.
* Чуваш милли-мәдәни үзәге Чуваш Майнасы авылында урнашкан
* Мордва общинасы Родники авылында урнашкан
* Кр. Баран авылында керәшеннәр мәдәнияте җәмгыяте.
Һәр үзәк җитәкчесе-халык арасында хөрмәтле, актив һәм битараф булмаган кеше. Оешмалар алдан төзелгән эш планы буенча эшли, аның нигезендә төрле яшьтәге халык өчен төрле чаралар үткәрелә.
Биш милли-мәдәни үзәккә август аеннан тагын өч оешма кушылачак:
- «Әрмән халык җәмгыяте»;
- «Үзбәк халык җәмгыяте»;
- «Таҗик халык җәмгыяте».