Балалы гаиләләргә айлык түләүләр турында

2020 елның 21 гыйнвары, сишәмбе

Балалы гаиләләргә айлык түләүләр турында

2020 елның 1 гыйнварыннан «балалы гаиләләргә айлык түләүләр турында» 2017 елның 28 декабрендәге 418-ФЗ номерлы Федераль законга үзгәрешләр кертү хакында " 2009 елның 2 августындагы 305-ФЗ номерлы Федераль закон үз көченә керде, аның нигезендә 2020 елның 1 гыйнварыннан икенче бала тууга (уллыкка) бәйле рәвештә айлык түләү алу хокукы гаиләнең җан башына уртача кереме РФ субъектында эшкә яраклы халыкның яшәү минимумының (ПМ) 2 тапкыр күләменнән артмаган очракта барлыкка килә.

Бер үк вакытта, 2020 елда айлык түләү күләме айлык түләү өчен мөрәҗәгать иткән икенче кварталдагы балалар өчен яшәү минимумы күләменә тиң.

Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының 2019 елның 29 июлендәге 64 номерлы карары белән Татарстан Республикасында эшкә сәләтле халык өчен яшәү минимумы күләме -10 085 сум, балалар өчен – 9373 сум күләмендә расланды.

Димәк, 2020 елның 1 гыйнварыннан Татарстан Республикасында 9373 сум күләмендә айлык түләү алу хокукы гаиләнең җан башына уртача кереме 20170 сумнан артмаган очракта барлыкка килә.

Айлык түләү бала бер яшькә җиткәнче билгеләнә. Бу сроктан соң граждан бала ике яшькә җиткәнче айлык түләү билгеләү турында яңа гариза, ә аннан соң бала өч яшькә җиткәнче яңа гариза бирә.

Күрсәтелгән гаризалар белән мөрәҗәгать иткәндә, гражданнар тарафыннан яңадан айлык түләүне билгеләү өчен кирәкле документлар тапшырыла.

Шул ук вакытта сертификат хуҗасы бала туганнан соң өч ел дәвамында теләсә кайсы вакытта айлык түләүне билгеләү турында гариза бирергә хокуклы.

Шуны билгеләп үтәргә кирәк:

1. 2019 елда аны алу хокукы барлыкка килгән айлык түләү өчен сертификат хуҗасы 2020 елга мөрәҗәгать иткәндә, күрсәтелгән түләүне исәпләү 2019 елның II кварталы өчен ПМның 2 тапкырлы күләменнән чыгып башкарыла. Түләү 2019 елның II кварталы өчен балалар өчен яшәү минимумы күләмендә билгеләнә.

2. 2019 елда айлык түләү туктатылган сертификат хуҗалары, бала яшь ярымга җитүгә бәйле рәвештә, бала ике яшь тулганчы айлык түләүне билгеләү турында яңа гариза бирергә хокуклы. Күрсәтелгән түләүне исәпләү 2019елның II кварталы өчен 2 тапкыр ПМ зурлыгыннан чыгып башкарыла. Түләү 2019 елның II кварталы өчен балалар өчен яшәү минимумы күләмендә билгеләнә.

3. Ай саен түләнә торган түләү иске тәртип буенча билгеләнгән гаиләләр (2018елның II кварталы өчен яшәү минимумы күләме буенча) күрсәтелгән түләүне билгеләгән (айлык түләүне билгеләү срогы чыкканны көтеп тормыйча) УПФРга мөрәҗәгать итәргә хокуклы, айлык түләү алудан баш тарту турында гариза һәм 2020елда айлык түләүне яңарту турында гариза белән (418-ФЗ номерлы Федераль законның 6 статьясы)