Елга йомгак ясалды

2024 елның 16 гыйнвары, сишәмбе

Биләрдә "Юнармеец" яшүсмерләр клубында гражданнар җыены узды.

Йомгаклау җыелышында район башлыгы Сергей Демидов, Россия Герое Рәсим Баксиков һәм Дәүләт Думасы депутаты Айдар Метшин катнашты.

Җыелыш башланыр алдыннан бина фойесында гражданнарны кабул итү оештырылды. Районның барлык төп хезмәтләре вәкилләре җирле халыкның сорауларына җавап бирделәр. Иң күп мөрәҗәгатьләр пенсия белән тәэмин итү белән бәйле мәсьәләләр буенча булды.

Биләр авыл җирлеге башлыгы Александр Рузанов 2023 елның төп нәтиҗәләре турында доклад белән чыгыш ясады.

Узган елда торак пункт территориясендә су белән тәэмин итү челтәрләрен реконструкцияләү буенча эшләр башкарылган, чыгымнарның гомуми суммасы 13 млн.сум тәшкил иткән. Биләр чишмәсе территориясенә яңа асфальт түшәлгән, бу максатларга 106 млн.сум акча тотылган. «Алтын Дага» мәдәни кластерын реконструкцияләү буенча эшләр дәвам итә. Үзара салым акчасына Биләр авылында Садовая, Ленин һәм Бутлеров урамнары һәм Шәмә авылында Широкая урамындагы юлның бер өлешенә вак таш түшәлгән. Шулай ук Шәмә авылында суүткәргечнең бер өлеше ремонтланган һәм яктырткычлар урнаштырылган. Зиратларны чүп-чардан, агачлардан һәм үләннән чистарту үткәрелгән. Быел җыелган үзара салым акчасына урамнарга вак таш җәю дәвам итәчәк. Яңа япма Биләрнең Красноармейская һәм Анатолий Серов урамнарында барлыкка киләчәк һәм Шәмә авылының иң зур Широкая урамында япма салуны дәвам итәчәкләр.

Шулай ук Алексеевск районы буенча Эчке эшләр бүлеге башлыгы Радик Әхмәтҗанов та чыгыш ясады, ул җирлектә җинаятьчелек дәрәҗәсе турында сөйләде, авыл хуҗалыгы идарәсе башлыгы Газинур Мусин да авыл хуҗалыгы өлкәсендәге күрсәткечләр турында сөйләде.

"Юнармеец" яшүсмерләр клубы директоры Андрей Чугуров узган елда башкарылган эшләр турында доклад белән чыгыш ясады. 2023 елда алар клубны үстерүгә тотылачак 2 грант отканнар. Бу Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре министрлыгы тарафыннан иреклеләргә экипировка сатып алу һәм "Яхшылык эшлә" экологик программасын үткәрү өчен 253 мең сумлык грант. Россия Герое Рәсим Баксиков исемендәге "И водная стихия нам по плечу" патриотик юнәлештәге яшьләр берләшмәләренең еллык фестивален уздыруга 800 мең сумлык икенче грант.

Дәүләт Думасы депутаты Айдар Метшин яшь буынны патриотик тәрбияләүгә юнәлдерелгән яшүсмерләр клубының эшен югары бәяләде һәм хезмәтләрен тану билгесе итеп клуб директорына туристик палатка сатып алуга сертификат тапшырды.

Утырыш ахырында сүзне район башлыгы Сергей Демидов алды. Ул авыл халкына узган елда ирешелгән бөтен район күрсәткечләре турында кыскача сөйләде. Шулай ук Сергей Демидов авыл халкын авыл халкының тормыш дәрәҗәсен һәм сыйфатын күтәрергә мөмкинлек бирә торган ярдәмче хуҗалыкны үстерү өчен субсидияләүнең төрле программаларында активрак катнашырга чакырды.

Гражданнар җыены вакытында өйләрнең иң яхшы яңа ел бизәлеше конкурсында катнашкан җирлек активистлары билгеләп үтелде. Аларны дипломнар һәм бүләкләр белән бүләкләделәр.