Алексеевскилылар сайлау ясады

2021 елның 22 сентябре, чәршәмбе

Алексеевск муниципаль районының территориаль сайлау комиссиясе хәбәр итә

«Россия Федерациясе гражданнарының сайлау хокукларының һәм референдумда катнашу хокукының төп гарантияләре турында» Федераль законның 70 статьясы нигезендә, участок сайлау комиссияләре беркетмәләренең тавыш бирү нәтиҗәләре турындагы беренче нөсхәләре нигезендә, Татарстан Республикасы Алексеевск муниципаль районының территориаль сайлау комиссиясе Алексеевск муниципаль районы территориясендә сигезенче чакырылыш Россия Федерациясе Дәүләт Думасы депутатларын сайлауны узган дип таныды. Тавыш бирүдә 18016 сайлаучы катнашты, бу тавыш бирү тәмамлануга исемлеккә кертелгән сайлаучыларның 95,11% ын тәшкил итә. 28 нче Түбән Кама бермандатлы сайлау округы буенча 17965 сайлаучы катнашты, бу тавыш бирү тәмамлануга исемлеккә кертелгән сайлаучыларның 95,02% ын тәшкил итә.

Татарстан Республикасы Сайлау Кодексының 108, 119 статьялары нигезендә Алексеевск муниципаль районының территориаль (округ) сайлау комиссиясе 2021 елның 20 сентябрендәге 115-121 номерлы карары белән Татарстан Республикасы Алексеевск муниципаль районының Зур Полянка, Зур Тигәнәле, Бутлерово, Лебяжье, Левашево, Майна авыл җирлекләре Советларына депутатлар сайлауны узган һәм гамәлдә дип таныды. Җиде бермандатлы сайлау округы буенча тавыш бирүдә катнашкан сайлаучыларның иң күп тавышын җыйган депутатлар сайланды.

Дәүләт Думасына сайлаулар тәмамланды

Дума сайлаулары нәтиҗәләре буенча Татарстанда "Бердәм Россия" 79% тавыш җыйды. Андрей Кондратьев сүзләренә караганда, VIII чакырылыш РФ Дәүләт Думасы депутатларын сайлаулар Татарстанда җитди кисәтүләр һәм һәлакәтләрсез узган. Сайлау участокларында тыныч иде.

Алексеевскилылар сайлау участокларына 17 сентябрьдә иртәнге сигездән, тавыш бирү өчен беренче өч көннән үк килә башлады. Сайлауларны өч көн эчендә сайлау участокларында халык арасында коронавирус инфекциясе таралудан тыш, күп санда кешеләр җыелмасын өчен үткәрү турында Карар кабул ителде. Сүз уңаеннан, район халкы тавыш бирү генә түгел, ә сайлау участогында ук прививка ясап, үз-үзләрен грипп һәм covid-19 гриппыннан да яклау мөмкинлегенә ия булдылар.

Район башлыгы Сергей Демидов һәм Татарстан Республикасының Биологик ресурслар буенча Дәүләт комитеты рәисе Федор Батков Алексеевскида 665 сайлау участогында Бердәм тавыш бирү көнендә тавыш бирделәр.

"Күрәм ки, килүләр шактый югары, һәм алексеевскилылар гадәттәгечә гражданлык позициясен актив күрсәтәләр", - дип билгеләп үтте Батков. Ул Алексеевскида, таныклыгыннан файдаланып, тавыш бирде.

Шулай ук Батков УИКның аерым бинасында оештырылган вакцинация пункты эшен бәяләде.

Өч көн тавыш бирү көнендә Алексеевскида «Милләтләр кроссы» узды. «Милләтләр кроссы» призеры Ирина Фионина ике чакрымлы йөгерештән соң ук тавыш бирде.

Сайлау участогына ул «Кама» кинотеатрына гаиләсе белән килгән. Аның белән бергә беренче тапкыр тавыш биргән ире Михаил һәм улы Владислав тавыш бирделәр. Участок сайлау комиссиясе рәисе Сиринә Гарипова яшь кешегә сувенир тапшырды һәм аны әлеге истәлекле вакыйга белән котлады.

"Тавыш бирер алдыннан мин традицион көзге кросста катнаштым. Аны беркайчан да калдырмаска тырышам. Фиништан һәм бүләкләү тантанасыннан соң ук гражданлык бурычын үтәргә китте. Шулай ук бүген беренче тапкыр тавыш биргән улы өчен дә бик шат. Барыгызга да нык сәламәтлек, спорт белән шөгыльләнүегезне һәм сайлауларга баруыгызны телим", - дип мөрәҗәгать итте Ирина Фионина алексеевскилыларга.

Беренче тапкыр сайлауларда сайлау хокукы алган 277 яшь һәм кыз үз тавышларын бирергә килде.

Дәүләт Думасы депутатларын сайлауда тавыш бирүчеләргә беренче тапкыр Алексеевск районы символикасы төшерелгән сувенирлар тапшыралар.