Алексеевск районында мөгезле эре терлекне чиплаштыру турында

2020 елның 28 ноябре, шимбә

Татарстанда Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы инициативасы белән республиканың ветеринария иминлеген саклау өчен эре мөгезле терлекләрнең бердәм идентификациясен кертү башланды.

Агымдагы елның май аенда Татарстанда АПКны цифрлаштыру кысаларында терлекләрне Бердәм идентификацияләү системасы эшли башлады, дип хәбәр итә Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы матбугат хезмәте.

Бу эш әлегә тест режимында алып барыла. Терлекчелекне цифрлаштыру механизмын эшләү өчен, республиканың һәр районында база хуҗалыгы билгеләнгән, ул бердәм мәгълүмати системага күчүне сынап карарга тиеш.

Система ничек эшли

хайванга уникаль номер һәм QR-кодлы бирка, ә бердәм мәгълүмат системасында теркәлгән башка электрон чип куела. Ахыргы теркәүне районның ветеринария хезмәте башкара, ул хайванның булуын раслый. Шул ук вакытта хайван хуҗасы терлекләрнең баш санын һәм конкрет терлек буенча ветеринария чаралары тарихын электрон базада карый ала. Бердәм номердан башка терлек суюга, бигрәк тә киштәләргә эләгә алмый. Шулай ук сатып алучы, кирәк булганда, сыерның килеп чыгышын һәм ветеринария чаралары буенча Бөтен тарихны карый алачак. Моның өчен хайванның биркасында QR-кодка телефон җибәрү дә җитә. Базага кертелмәгән хайванны рәсми рәвештә теркәү номерыннан башка гына ташлап булмый. Өстәвенә, уникаль номер терлекләрнең урлаган очракта нинди булуына дәлил булып тора.

Ә районда нәрсә?

Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсенең җитештерү-маркетинг бүлеге начальнигы Александр Кондратьев аңлатып узганча, безнең районда төп хуҗалык итеп «Алексеевск» коммерцияле булмаган партнерлыгы билгеләнгән.

"Бу этапта чиплаштыру мәсьәләсе зур авыл хуҗалыгы җитештерүчеләренә кагыла, кагыйдә буларак, бу берничә мең баш мөгезле эре терлек асрала торган эре комплекслар. Нигездә, бу-сөт көтүе һәм таналар. Хәзер үк хуҗалыкларда һәр сыер чиплаштырылган һәм үз номеры бар. Шуның аркасында зоотехниклар һәм ветеринарлар сыер савылган көнгә ничә тапкыр, аның күпме сөт биргәнен, шулай ук нинди прививкалар ясалуын һәм башка ветеринария чаралары үткәрелүен беләләр. Әмма бу мәгълүмат эчке файдалану өчен генә, хуҗалыктан читкә китми. Хәзер үк эре мөгезле терлекләр һәм башка авыл хуҗалыгы терлекләренең бердәм мәгълүмат базасын булдыру буенча эш алып барыла. Бу системага кушылу өчен, һәр чипны яңадан күчерергә, ә һәр башымда QR-кодлы яңа бирканы беркетергә, мәгълүматларны мәгълүматлар базасына кертергә кирәк.  Якын арада «Алексеевск НП» тест хуҗалыгында бу эшкә керешәчәкләр. Әмма районда беренчеләрдән булып хайваннарны Бердәм идентификацияләү Системасына мәгълүмат кертүчеләр дә бар. Бу-«Хәмитов Р.М.» крестьян - фермер хуҗалыгы, анда яңа биркалар сатып алып, терлекләрнең баш санын яңача тәңгәлләштерүгә керешәләр», - дип шәрехләде Александр Святославович.