Экологик икеайлык: уңышны саклау

2024 елның 16 апреле, сишәмбе

Тиздән чәчү сезоны башлана, димәк, уңышны төрле паразитлардан саклау мәсьәләсе кискен күтәреләчәк.

Әлбәттә, арзан һәм эффектив ысул булган төрле химик саклану чараларын кулланырга мөмкин, ләкин нигә табигать күптән табигый корткыч дошман булдырган булса, сәламәтлекне һәм экосистеманы куркыныч астына куярга.

Үсемлекләрне биологик саклау аграр базарга кайта. Ул табигый экосистемаларны саклап һәм продукциянең куркынычсызлыгын тәэмин итеп, корткычлар белән көрәшү өчен тотрыклы чишелеш тәкъдим итә. Энтомофаглар бөҗәкләр һәм ерткыч талпаннар җитештерү буенча технологик линияләр бар.

Татарстан Республикасы буенча Россельхозцентрның технология-аналитика лабораториясе мөдире Айгөл Габдрахманова безгә энтомофагларның нинди төрләре барлыгы һәм аларның өстенлеге турында җентекләп сөйләде.

«Энтомофаглар белән эшләү бөтенләй куркынычсыз, аларны кулланганда без экологик чиста, табигый продукция алабыз. Иң мөһиме-алар белән дөрес эшләргә өйрәнү. Мәсәлән, гөблә барлыкка килгәч, аның белән көрәшү өчен энтомофаг-алтын күзле бөҗәкне кулланырга мөмкин. Үсемлекләрдә гөблә колониясен күргәч, алтын күзне сатып алырга һәм аны аларга җибәрергә кирәк. Ул берничә көн эчендә барлык корткычларны ашаячак, шул ук вакытта уңышның үзенә кагылмаячак.

Шулай ук трихограмма дип аталган энтомофаг бар, без аны җимеш ашаучылара каршы кулланырга киңәш итәбез, алма агачлары һәм грушалар кортларсыз булсын өчен. Трихограмманы сезонга 2 тапкыр чыгарырга кирәк - массакүләм чәчәк ату һәм алма һәм груша бәйләме барлыкка килә башлагач. Энтомофаг бөртекле күбәләк йомыркасы рәвешендә алына, алар трихограмма курчаклары белән зарарланган була. Аларны җылы урынга куярга кирәк. Икенче-өченче тәүлекләрдә бөҗәкләр барлыкка килә, алар банка диварлары буйлап сөйрәләчәк. Аларга кисеп алынган кәгазь яки яфрак кәгазьне ташларга кирәк, алар аңа менсен өчен. Һәм инде яфракларны без агачка куябыз, аннан бөҗәкләр ботакларга һәм яфракларга күчәләр һәм корткычларны юк итә башлыйлар», - дип сөйли Россельхозцентр белгече.

Шулай ук энтомофагларны теплицаларда аларның личинкалары помидор ашый торган күбәләкләр белән көрәшү өчен кулланалар. Бер грамм трихограмма аларны юк итү өчен җитәрлек булачак. Ак канат белән көрәшү өчен макролофус кулланырга киңәш ителә. Аны беренче ак канатны күргәч чыгарырга кирәк, югыйсә соң булачак. Әлбәттә, барлык бакчачыларның иң зур дошманы-колорадо коңгызы. Аңа каршы да табигый саклану бар талпан энтомофагы подизус. 1 кв.м. өчен ким дигәндә 3 данә кулланырга кирәк һәм йомырка салу чорында. Балалары чыккач, алар белән көрәшү авыррак була. Проволочникка каршы инде әзер биологик препарат «Метаризин» бар, ул инде үзен уңай яктан күрсәтергә өлгергән. Аны республиканың күп районнары бакчачылары куллана. Биологик һәм химик саклану чаралары арасында зур аерма барлыгын белү мөһим. Химик чаралар кулланганда без нәтиҗәне шунда ук күрәбез икән, бөҗәкләр белән эшләүдә сабырлык кирәк. Аларның күбесе корткычны шунда ук үтерми, бары тик аларның ашказаны эшкәртү процессын параличлый, шул ук вакытта аны исән калдыра. Зыянлы бөҗәк ашамый, димәк ул утыртылган культураларга зыян китерми.

Зур күләмдә тереклек ияләре белән эшләү авыр. Шуңа күрә мондый биологик саклау шәхси бакчаларда һәм кечкенә шәхси ярдәмче хуҗалыкларда уңышлы кулланыла ала. Әмма кырларда да аларны кулланалар, әмма алар белән эшләү авыррак.

Энтомофагларны гадәти хуҗалык кибетеннән сатып алып булмый. Татарстанда аларны Россельхозүзәктә һәм республиканың теплица комплексларының берсендә җитештерәләр. Ләкин аларны куллану белән кызыксынучылар Россельхозцентрның район бүлегенә мөрәҗәгать итә ала, анда аларны дөрес куллану турында җентекләп сөйләячәкләр һәм аларны сатып алу өчен гариза рәсмиләштерәчәкләр.