Экологик икеайлык: махсус янгынга каршы режим

2024 елның 16 апреле, сишәмбе

Махсус янгынга каршы режим турында

Янгын куркынычлыгы дәрәҗәсе арту сәбәпле 22 апрельдән 12 майга кадәр , Татарстан Республикасы территориясендә махсус янгынга каршы режим кертелде.

Махсус янгынга каршы режим гамәлдә булган чорда:

-учаклар ягу, каты көнкүреш калдыкларын, коры үләннәрне һәм чүп-чарны яндыру;

– янмый торган махсус савытларда (мангалларда, кыздыру урыннарында һ. б.), урман янгыннары һәм башка табигый янгыннар куркынычы янаган торак пунктларда, балаларның ял итү һәм аларны сәламәтләндерү оешмалары территорияләрендә, гражданнарның үз ихтыяҗлары өчен бакчачылык яки бакчачылык алып бару территорияләрендә ризык әзерләү өчен ачык ут куллану урман янгыннары, шулай ук урман массивлары белән чиктәш икътисад объектлары, мангаллар һәм башка җайланмалардан тыш, – урман янгыннары һәм башка табигый янгыннар куркынычы янаган торак пунктларда, балаларның ял итү һәм аларны сәламәтләндерү оешмалары территорияләрендә, бакчачылык яки бакчачылык ширкәтләре, сәламәтләндерү оешмалары территорияләрендә, шулай ук икътисад объектларында 1-3 куркыныч класслы пиротехник әйберләр куллану; урман-парк зоналарында, торфлы участокларда һәм урман массивлары белән чиктәш ачык территорияләрдә; ягулык материалларыннан идарә ителмәгән әйберләр эшләтеп җибәрү, аларны биеклеккә күтәрү принцибы конструкцияләр эчендә ачык ут ярдәмендә һаваны җылытуга нигезләнгән.

Татарстан Республикасының Алексеевск һәм Балык Бистәсе муниципаль районнары буенча күзәтчелек эшчәнлеге һәм профилактика эшләре бүлеге халыкка янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләрен вакытында үтәү янгынны кисәтергә, шуның белән тормышны, сәламәтлекне һәм милекне саклап калырга мөмкинлек бирәчәк, дип искәртә.