2019 елда авыл хуҗалыгы ярминкәләренә 1,3 млрд сумлык продукция китерелгән

2020 елның 20 гыйнвары, дүшәмбе

2019 елда авыл хуҗалыгы ярминкәләренә 1,3 млрд сумлык продукция китерелгән

2019 елда Татарстанда Казанда 15 сәүдә мәйданчыгында 21 ярминкә көне оештырылды, Чаллыда 2 мәйданчыкта, “Яңа Тура” технополисында һәм Яшел Үзән районының Осиново бистәсендә. Чаралар 30 марттан 27 апрельгә кадәр һәм 14 сентябрьдән 28 декабрьгә кадәр барды. Бу хакта бүген Татарстан Республикасы Хөкүмәте Йортында узган республика киңәшмәсендә Татарстан Республикасы авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрының беренче урынбасары Наил Залаков хәбәр итте.

Барлык муниципаль районнар белән видеоконференцэлемтә режимындагы киңәшмәне Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов үткәрде. Анда Татарстан Премьер-министры Алексей Песошин катнашты.

Наил Сәлахов ярминкәләр нәтиҗәләре буенча сәүдә мәйданчыкларына 1,3 млрд.сумнан артык продукция китерелүен хәбәр итте. Барлык төр ит-2,1 мең тонна, төрле сөт — 500 тонна, шикәр комы — 1000 тонна, он — 850 тонна, ярмалар — 300 тонна, тавык йомыркасы — 10 млн.данә, бәрәңге — 8 мең тонна, яшелчәләр — 5,5 мең тонна, ашлык — 5 мең тонна. Казанда продукциянең 70% - ка якыны сатылган.

Түбән Кама, Әлмәт, Чистай, Лениногорск, Зәй, Алабуга, Бөгелмә, Баулы, Урыссу шәһәрләрендә ярминкәләр мөстәкыйль рәвештә үткәрелә. Бу районнарда 270 млн. сумлык продукция кайтарылган.

Наил Залаков билгеләп үткәнчә, Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы оештырган ярминкәләрдә бәяләр уртача күрсәткечләрдән түбән. Мәсәлән, карабодай ярмасы буенча, аның бәясе сәүдә челтәрләрендә килограммына 50 сумга кадәр җиткән, ярминкәләрдә 30 сум дәрәҗәсендә сакланган. Бәяләр дәрәҗәсе 30%тан 40%ка кадәр түбәнрәк, чимал, сөт һәм сөт продукциясе, бәрәңге һәм яшелчәләр кебек продуктларга да түбәнрәк булган. Говядина 280 сумнан алып 320 сумга кадәр, дуңгыз ите 220 сумнан 250 сумга кадәр сатылган, бәрәңге - 10 сум/кг, сөт - 30 сум/литр.

Ярминкә сезоны башында ярминкәгә килүчеләр күбрәк бәрәңге һәм яшелчә, бөртек, он, шикәр, ярма сатып алганнар. Ә яңа ел алдыннан барлык төр ит, сөт һәм сөт продукциясе сатылды, ә помидор, кыяр һәм яңа елга балыклары даими ихтыяҗдан файдаланды.

Наил Залаков муниципаль берәмлек башлыкларына ярминкә чараларын оештыруда актив эш алып барганнары өчен рәхмәт белдерде.

Наил Залаков шулай ук республика җитәкчелеге тарафыннан ярдәм күрсәтелүен билгеләп үтте. «Бу авыл хуҗалыгы товар җитештерүчеләренә логистикага һәм сәүдә бәяләренә чыгымнарны исәпкә алмыйча, үзләре җитештергән товарларны сату, ә эре шәһәрләрдә яшәүче гражданнарга сыйфатлы продуктлар базар бәяләреннән түбәнрәк бәягә сатып алу мөмкинлеге бирә", - диде ул.

Казанда Татарстан Президенты йөкләмәсе буенча төзелгән Чатыр ярминкәләренә дә халыкта ихтыяҗ зур. Алар ел әйләнәсе эшли. Әмма, докладчы сүзләренә караганда, метроның икенче чираты төзелешен исәпкә алып, ике ярминкә мәйданчыгы төзелеш зонасына эләгә. Хәзерге вакытта әлеге мәйданчыкларны ирекле участокларга күчерү таләп ителә.

Видеоэлемтә кысаларында Казан мэры Илсур Метшин ярминкә мәйданчыкларына шәһәр халкы һәм фермерлар арасында ихтыяҗ зур булуын искәртте, шуңа күрә шәһәрдә аларны оештыру өчен яңа уңайлы урыннар сайлаганнар.

Татар яңалыклары версиясе: http://agro.tatarstan.ru/tat/index.htm/news/1657112.htm

Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы матбугат хезмәте