Алексеевск һәм Балык Бистәсе районнары буенча районара күзәтчелек эшчәнлеге бүлеге хәбәр итәр итә

2019 елның 17 октябре, пәнҗешәмбе

Алексеевск һәм Балык Бистәсе районнары буенча районара күзәтчелек эшчәнлеге  бүлеге хәбәр иткәнчә, янгыннардан югалтуларның яртысыннан артыгы торак сектор объектларына  туры килә. Янгыннарда кешеләрнең һәлак булуы торакка куркынычсызлык мәсьәләсен аны хәл итүгә аеруча мөһим һәм яңа, традицион булмаган якын килүләр арасына куя. Анализ күрсәткәнчә, янгыннарның күбесе төнлә килеп чыга, кешеләр еш кына януны вакытында ачыклый һәм аны бетерү буенча чаралар күрә алмыйлар. Мичләрне урнаштыру һәм файдалану кагыйдәләрен бозу, тузган электр челтәрләре, балаларның ут белән шаяруы яки тәмәке тартканда ут белән саксыз эш итү янгыннарның төп сәбәпләре булып тора.  Моннан тыш, торак биналарны бизәү һәм җиһаз ясау өчен кулланыла торган заманча материаллар янганда бик күп санда кеше өчен куркыныч газлар бүлеп чыгаралар, бу еш кына  бу фаҗигале нәтиҗәләргә китерә дә инде.

Бүгенге көндә автономияле белдергечләр куллану – саклауның иң нәтиҗәле ысулларыннан берсе.

Моннан соң  прибор борчулы сигнал бирә. Белдергечкә урнаштырылган тавышлы  хәбәр бирүче хәбәр итү һәм хәтта бинада булган кешене уяту өчен дә җитәрлек. Бүгенге көндә автоном белдергечләрне куллану  - саклануның нәтиҗәле ысулларыннан берсе. Иң киң таралган белдергечләр  - төтен юллары белдергечләре, алар һавада яну продуктларының булу-булмавын тоя белү сәләте   аркасында аларның концентрациясенә турыдан-туры җавап бирәләр. Шуннан соң прибор махсус борчулы сигнал бирә.

Торакка автоном янгын белдергечләрен һәр бинада берәрне урнаштырырга кирәк. Кагыйдә буларак, аларны түшәмнең горизонталь өслекләрендә урнаштыралар. Белдергечләрне кечкенә һава алыштыру зоналарында (бина почмакларында һәм ишек уемнары өсләрендә) урнаштырырга кирәкми.
Торак бинада, бакча йортында әлеге прибор булу янгын чыгу турында вакытында хәбәр итәргә, шул рәвешле үз-үзеңне һәм туганнарыңны сакларга мөмкинлек бирәчәк.